Wszechstronność zastosowań drukarek 3D Zortrax jest jednym z głównych powodów, dla których urządzenia zyskały renomę i popularność nie tylko w Polsce, ale i na rynkach międzynarodowych. Ich drukarki 3D wykorzystywane w szerokim spektrum aplikacji – zarówno technicznych i inżynieryjnych, jak i artystycznych.

Muzeum Gdańska zleciło stworzenie wystawy prezentującej sztukę z motywem bursztynu lokalnym artystom i projektantom. Jeden z projektantów zaangażowanych w projekt, Jakub Pastuszak, wykorzystał ekosystem rozwiązań Zortrax i stworzył modele 3D nawiązujące do jednego z nadmorskich skarbów – bursztynu.

W niedawno odrestaurowanym Wielkim Młynie, słynnym XIV-wiecznym budynku w Gdańsk, zdecydowano się na stworzenie wystawy, której tematem przewodnim stał się właśnie bursztyn. Jakub Pastuszak otrzymał zlecenie na wykonanie szczegółowej makiety domu bursztynnika, gabinetu osobliwości, miniatury bursztynowego kabinetu z 1724 r. imitującego barokową szafę oraz makiety jaszczurki zatopionej w bursztynie, datowanej na 40 milionów lat. Wymieniona część ekspozycji wymagała wiele pracy – sam dom bursztynnika składa się z ponad 200 odrębnych elementów. Aby wszystkie te modele były wykonane na czas, Pastuszak wykorzystał cały ekosystem Zortrax wraz z drukarkami, urządzeniami do obróbki końcowej i materiałami.

Jakub Pastuszak, projektant zaangażowany w tworzenie wystawy dla Muzeum Bursztynu, podkreśla, że druk 3D ze wszystkimi możliwościami, jakie daje, już teraz zmienia rzeczywistość. Znacznie ułatwia prototypowanie i ostatecznie wprowadza do środowiska mniej odpadów niż subtraktywne metody produkcji. Rozwiązuje również jeden z głównych problemów epoki cyfrowej obecny w sztuce i projektowaniu, jakim jest dysonans poznawczy wywołany brakiem kontaktu z żywą materią. Druk 3D może pomóc uniknąć ryzyka pozostawienia projektów tylko w sferze koncepcji trójwymiarowych.

W swojej pracy projektant korzysta z ekosystemu rozwiązań Zortrax, w którego skład wchodzą zarówno urządzenia bazujące na technologii wytłaczania filamentu, takie jak Zortrax M200 Plus, Zortrax Inventure, Zortrax M300 Dual jak i trzy drukarki żywiczne Zortrax Inkspire, które pracują w technologii UV LCD. W swojej pracy korzysta również z dedykowanych materiałów takich jak Z-ULTRAT Plus Ivory oraz żywic Zortrax Resin Basic. Dodatkowo, w trakcie post-processingu korzysta także z urządzeń do obróbki końcowej modeli, w tym z myjki Ultrasonic Cleaner, stacji DSS oraz Zortrax Apoller, inteligentnego urządzenia do wygładzania wydruków.

Natalia Jusiak, Head of Marketing w Zortrax, mówi, że praca projektantów wzornictwa przemysłowego, na przykład Jakuba Pastuszaka, to dowód na to, że plan dostarczania kompletnych rozwiązań druku 3D był i nadal jest słuszny. Wszystkie drukarki 3D, materiały i urządzenia do obróbki końcowej od Zortrax są tak skonstruowane, aby bezproblemowo ze sobą współpracować i pozwalać na osiąganie najwyższej jakości efektów.

Zdjęcia: Materiały Prasowe Zortrax

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like