Drukarki 3D są narzędziem dedykowanym do szybkiego prototypowania i tworzenia modeli prezentacyjnych. Dzięki temu zrozumienie i testowanie pomysłu jest znacznie łatwiejsze, szybsze i bardziej efektywne. Często w tym celu tworzy się obiekty odwzorowujące geometrię projektu, które można wykonać w szybkim czasie i niedrogim kosztem. 

Obiekty jednokolorowe pozwalają lepiej zrozumieć podstawę działania przedmiotu i ocenić jego geometrię. Są podstawową metodą wizualizacji projektów. Natomiast malowanie elementów czy wydruk w pełnym kolorze niesie za sobą znacznie lepsze wrażenia wizualne, emocjonalne i więcej informacji o modelu. Wyższej jakości modele mogą przekładać się na większą ilość zleceń i mniejszą liczbę iteracji podczas tworzenia projektu. 

Od pewnego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania drukiem 3D w pełnym kolorze. Technologia ta oferuje coraz to nowsze, lepsze rozwiązania, takie jak urządzenie HP Jet Fusion 580 Color 3D. Pozwala ono na drukowanie 3D funkcjonalnych, jakościowych modeli z wytrzymałego materiału HP High Reusability PA 12 w pełnym kolorze. Upowszechnienie tej technologii pozwoli firmom z różnych branż tworzyć prototypy, które wiernie odwzorowują model końcowy, co przełoży się na skrócenie czasu testowania i szybsze wprowadzenie produktu na rynek.

Jako, że druk 3D w pełnym kolorze niesie za sobą wiele zalet, coraz więcej branż korzysta z możliwości tworzenia kolorowych modeli wysokiej jakości. Jedną z nich jest branża architektoniczna, w której w ostatnim czasie odnotowano ponowny wzrost popytu na fizyczne modele architektoniczne. 

“To magnes na ludzi – czy to w celu pozyskania nowych klientów, czy jako narzędzie sprzedaży, czy po prostu jako ekspozycja,” mówi Joey Skinner, dyrektor operacyjny biura usługowego WhiteClouds. “Ludzie uwielbiają patrzeć na swoją własną okolicę w miniaturze.”

Technologia HP Jet Fusion daje możliwość zawarcia najdrobniejszych szczegółów i lepszego, bardziej obszernego spojrzenia na projekt. Cyfrowe modele komputerowe często nie dają pełnego obrazu produktu, a klientom ciężko jest wyobrazić sobie jak będzie wyglądał w rzeczywistości. Dzięki realnym prototypom mogą zobaczyć produkt jeszcze przed rozpoczęciem produkcji i udzielić cennych uwag. Co więcej, lepsze zrozumienie projektu przekłada się na większą ilość zleceń i lepsze zadowolenie klientów. 

Jak mówi Joey Skinner, kolorowe modele pomagają firmom budowlanym zdobyć kontrakty, architektom akceptację projektów, a biurom sprzedaży nowe obiekty do nabycia. Czasami modele 3D są wykorzystywane do zdobywania poparcia społeczności dla nowych inwestycji. 

Coraz więcej biur projektowych decyduje się na wdrożenie modelu 3D jako obowiązkowego kroku podczas procesu projektowania. W Rios Clementi Hale Studios (RCH Studios), multidyscyplinarnej firmie projektowej, która specjalizuje się w architekturze, urbanistyce, projektowaniu grafiki, wnętrz, wystaw i produktów, wykorzystuje się druk 3D jako narzędzie do lepszej interpretacji projektu. Clancy Pearson, dyrektor ds. technologii projektowania w RCH uważa, że model 3D jest najłatwiejszym do zrozumienia medium. Pozwala poczuć różne faktury i zobaczyć realne kolory, co pomaga klientom dostrzec szczegóły projektu. 

Obecnie modele poglądowe są drukowane 3D w jednym kolorze, a następnie malowane. Jest to żmudna i czasochłonna praca, która wiąże się z ryzykiem odpryskiwania farby. Pomimo tego, firma nie zamierza rezygnować z wykonywania barwnych modeli, a jedynie przejść na wyższy poziom automatyzacji produkcji. Druk 3D w pełnym kolorze pomoże zaoszczędzić czas i zapewni wyższą estetykę modeli. 

Jakie wrażenie na klientach robią modele finalnych produktów?

Branża architektoniczna to nie jedyna gałąź, w której kolorowy druk 3D może pomóc ulepszyć wrażenia klientów. Tak naprawdę, z jego zalet może korzystać każda firma, która rozwija nowe produkty czy zajmuje się reklamą. Prototypy finalnych modeli przedprodukcyjnych produktów wydrukowane 3D pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze oraz pomagają w zdobyciu większej ilości kontraktów. Dodatkowo, na wydarzeniach i targach przybliżają ludziom pewne rozwiązania i ułatwiają zrozumienie produktu. 

W firmach projektowych, niezwiązanych z branżą architektoniczną modele 3D są wykorzystywane do prezentacji wizji projektu. W notNeutral-RCH Studio, zajmującym się projektowaniem produktów użytkowych, takich jak naczynia do napojów, druk 3D jest często wykorzystywany do wizualizacji pomysłów. Wytwarzanie przyrostowe pozwala na szybkie i niedrogie wprowadzanie zmian do projektu i eksperymentowanie z różnymi wariantami kolorystycznymi końcowych produktów. Dzięki drukowaniu 3D projektanci firmy notNeutral-RCH Studio mogą wydrukować różne warianty kubków do kawy w kilka godzin, zamiast tygodniami czekać na próbki zamówione w firmie zewnętrznej. Taki wydruk przedprodukcyjny może stanowić również wartość dodaną, jako pamiątka procesu tworzenia. 

Jak modele medyczne są wykorzystywane do rozwiązywania problemów i zdobywania doświadczenia

Od dłuższego czasu druk 3D znajduje swoje zastosowanie w naukowych dziedzinach, m. in. w medycynie. Modele 3D są wykorzystywane jako pomoc w komunikacji w trakcie planowania skomplikowanych operacji i procedur leczenia. Pomagają lekarzom omówić i dokładnie poznać modele organów swoich pacjentów oraz znaleźć najlepsze rozwiązania medyczne dla konkretnego przypadku. 

Każdy przypadek jest inny i na swój sposób wyjątkowy, dlatego wymaga dokładnej analizy przed rozpoczęciem leczenia. Dzięki technologiom przyrostowym złożone modele 3D organów pacjentów mogą być wydrukowane 3D w szybkim czasie i użyte do dogłębnej interpretacji. W Szpitalu Dziecięcym w Phoenix kolorowy druk 3D stosuje się do oznaczania różnymi kolorami narządów, komór i naczyń krwionośnych, co ułatwia komunikację pomiędzy specjalistami. 

Szpital ma swój własny system oznaczeń kolorystycznych w modelach drukowanych 3D na terenie placówki. Zazwyczaj służą one do obrazowania serc niemowląt i małych dzieci. Niebieskie odcienie oznaczają naczynia krwionośne po prawej stronie serca, natomiast czerwone po lewej. Wszelkie obiekty, które nie powinny znaleźć się w badanym obszarze są przedstawiane kolorem zielonym. Tak oznaczone realne modele 3D pomagają zrozumieć konkretny przypadek nie tylko lekarzom, ale również rodzinom chorych dzieci, które często nie potrafią wyobrazić sobie sytuacji, w której znajdują się pacjenci. 

“Widzimy, że kolorowe modele 3D odgrywają ogromną rolę w kontaktach z rodzinami, pomagając im zrozumieć niezwykle skomplikowany żargon medyczny,” powiedział Ryan. “A rodziny pacjentów naprawdę doceniają technologię druku 3D. Mamy tutaj grupę Fundacji – Efekt Serca – która zebrała 40.000 dolarów, aby więcej pacjentów mogło otrzymać wydrukowane w 3D modele swoich serc.”

Zastosowanie modeli w trakcie planowania operacji jest niezwykle przydatne dla lekarzy. W szpitalu w Phoenix pomagają w przekazywaniu informacji pomiędzy 20 specjalistami planującymi operację. Przekłada się to na lepsze zrozumienie każdej sugestii przez wszystkich obecnych na sali oraz większe szanse na powodzenie operacji. Dokładne przeanalizowanie każdej propozycji przed zabiegiem, pomaga zaoszczędzić pieniądze i czas na sali operacyjnej. Jak uważa dr Justin Ryan, naukowiec kierujący szpitalnym laboratorium druku 3D układu krążenia, modele 3D pomagają lepiej przygotować się do skomplikowanego zabiegu i zaoszczędzić nawet do 90 minut na sali operacyjnej. Przy czym  każda minuta pracy kosztuje potencjalnie więcej niż 100 dolarów. 

Zastosowanie kolorowego druku 3D jest szczególnie ważne w przypadku planowania skomplikowanych operacji dzieci. Ich narządy krwionośne są znacznie mniejsze i trudniej dostrzec szczegóły niż w przypadku dorosłych ludzi. Zdaniem dr Ryana coraz więcej szpitali będzie korzystać z zalet kolorowego druku 3D, również u dorosłych pacjentów nie tylko w nagłych przypadkach, ale również do badania systematycznej niewydolności serca. 

Kolorowe modele drukowane 3D znajdują swoje miejsce w wielu branżach, nie tylko reklamowej ale również przy projektowaniu nowych wersji elementów, a nawet w medycynie. Pomagają zrozumieć zasadę działania obiektów, poznać ich geometrię oraz dostrzec szczegóły, które mogą umknąć uwadze na cyfrowym projekcie 3D.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like