W dniu dzisiejszym (24.04.2015) rozpoczęła się trzydniowa impreza poświęcona technologii druku 3D – CAxInnovation. Motywem przewodnim tego wydarzenia jest „Pokaz zastosowań druku 3D”, a odbywa się ono w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury w Warszawie. Organizatorami są znane i cenione w środowisku naukowo-technicznym Stowarzyszenie ,,ProCAx” oraz samo Muzeum Techniki i Przemysłu. Na CAxInnovation pojawiło się wiele znanych i cenionych w polskiej branży druku 3D firm, a jedna z nich – Monkeyfab, zaprezentowała prototyp swojego najnowszego urządzenia, monumentalną drukarkę 3D drukującą w technologii FDM na obszarze roboczym 1 x 1 x 1 metra, o nazwie Kilo. Oto relacja z pierwszego dnia imprezy…

CAxInnovation odbywa się w dwóch aulach Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – w pierwszej swoje osiągnięcia prezentują koła studenckie z pięciu uczelni z Łodzi, Warszawy i Wrocławia, a w drugiej swoje produkty prezentuje aż 31 firm z całego kraju. Do Pałacu Kultury i Nauki zjechały zarówno firmy prezentujące profesjonalne rozwiązania w druku 3D jak Materialise, Datacomp, 3D Lab i Cad-Mech (dystrybutorzy 3D Systems), czy ProSolutions (dystrybutor Stratasys), jak również szereg firm specjalizujących się w produkcji niskobudżetowych drukarek 3D czy usług świadczonych w technologii FDM. Nie zabrakło również skanerów 3D, prezentowanych przez takie firmy jak SMARTTECHDatacomp, 3D Master, czy Oberon 3D.

Jeśli chodzi o niskobudżetowy FDM, to wydarzeniem dnia była bez wątpienia premiera drukarki 3D Kilo autorstwa Monkeyfab. Urządzenie drukujące na olbrzymim jak na druk 3D obszarze roboczym 1 x 1 x 1 metr jest co prawda jeszcze w fazie prototypu, jednakże nieczęsto jest okazja zobaczyć na żywo tak wielką – i na dodatek działającą drukarkę 3D!

Nie była to jedyna duża drukarka 3D prezentowana podczas eventu. Remi Piechura z firmy AGS przywiózł na CAxInnovation Big Buildera oraz szereg gigantycznych wydruków drukowanych na Builderze Extreme 2000 (drukarka 3D o blisko dwumetrowym obszarze roboczym w osi Z), z kolei Dragon 3D przedstawił swoją drukarkę 3D – Dragona 450 z obszarem roboczym na poziomie 45 x 30 x 30 cm.

3D Lab – oficjalny dystrybutor urządzeń 3D Systems w Polsce, zaprezentował dwie drukarki 3D drukujące w technologii FDM – Cube Pro, który mieliśmy okazję oglądać już podczas 3D Show na Politechnice Warszawskiej oraz premierowe w naszym kraju Cube 3D. Oprócz tego firma pokazała ProJeta 1200 – filigranową drukarkę 3D drukującą z żywic światłoutwardzalnych, dedykowaną dla branży jubilerskiej. ProJeta 1200 można też było obejrzeć na stoisku wrocławskiego Cad-Mechu.

Inna wrocławska firma – Materialise (dawne e-Prototypy) jak zwykle zaprezentowała fenomenalne wydruki 3D wykonywane za pomocą praktycznie każdej technologii druku 3D dostępnej na rynku. Największe wrażenie wywarła na mnie rzeźba (a dokładnie jej połowa) składająca się z kilkudziesięciu skłębionych ze sobą ciał wykonana w technologii SLS.

Krakowski Datacomp oprócz skanera 3D eviXscan Evatronixa pokazał fantastyczne urządzenie, dedykowane dla projektantów i modelarzy 3D o nazwie SensAble. Jest to swoisty tablet 3D umożliwiający pracę z plikami STL za pomocą rysika przytwierdzonego do ruchomego ramienia, którym operujemy w powietrzu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy w bardzo łatwy i prosty sposób edytować i modyfikować obiekty trójwymiarowe, wyświetlane na ekranie monitora. Co najważniejsze, przez cały czas pracujemy na plikach STL – nie musimy zatem eksportować efektów naszej pracy do tego rozszerzenia, tylko od początku modyfikujemy docelowy plik do druku 3D.

Olbrzymie wrażenie wywołały na mnie również modele koncepcyjne samochodów prezentowane przez Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Odwiedzający mogą obejrzeć m.in. niesamowitą wersję Syreny Sport, która w niczym nie przypomina historycznego modelu, swoją stylistyką nawiązuje za to do najlepszych wzorców nowoczesnych aut sportowych na świecie.

CAxInnovation trwa jeszcze dwa dni, przez sobotę i niedzielę 26 i 26 kwietnia. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tej fantastycznej imprezy, ponieważ jest to unikalna okazja zobaczyć na żywo kilka naprawdę świetnych produktów i rozwiązań związanych z technologią druku 3D.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. MonkeyFab – ale nazwa, chyba trochę przesadzili 😉 oby się nie skończyło jakąś malpia ewolucją czy rewolucją.
    Ps. Fajne „Drukareczki” na zdjęciu przed artykułem…. to takie dopiekszajace „tło” tego eventu czy tak na serio 😉

Comments are closed.

You may also like