Szanowni Państwo, drodzy czytelnicy, koleżanki i koledzy tworzący polską branżę druku 3D. Dziś jest jeden z najważniejszych – o ile nie najważniejszy, dzień w historii naszej spółki. Po ponad roku intensywnych prac i całej masy przygotowań – jesteśmy gotowi… CD3D wkracza oficjalnie w zupełnie nowy obszar działalności i tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, mam nadzieję, że nasze poczynania zainspirują inne osoby i firmy z branży do tego, aby spojrzały na kwestię technologii przyrostowych w nowy, szerszy sposób. Dziś otwieramy nowy rozdział w historii branży… Jesteście gotowi iść z nami…?

Od ponad czterech lat, siedziba CD3D mieści się w łódzkim Bionanoparku – jednym z największych kompleksów laboratoryjnych w Polsce, który realizuje szereg projektów naukowo-badawczych w obszarze szeroko pojętej biotechnologii i medycyny. Przez lata naszej obecności w tej instytucji, w naturalny, organiczny i zupełnie niezauważalny dla nas samych sposób, nasze zainteresowania podążały w kierunku świata nauki i badań. Coraz więcej artykułów na łamach portalu było poświęconych wykorzystywaniu technologii addytywnych w medycynie, implantologii czy protetyce. Dział “druk 3D w medycynie” stał się jednym z najważniejszych i najczęściej aktualizowanych. W końcu doszliśmy do miejsca, w którym stwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi na to, aby pójść o krok dalej… Nie tylko pisać o czyichś dokonaniach w tym obszarze, lecz zacząć tworzyć własne, autorskie rozwiązania.

Dziś oficjalnie uruchamiamy nową markę i nową platformę internetową w postaci CD3D Medical. Będziemy się w niej specjalizować w usługach druku 3D w aplikacjach medycznych, z naciskiem na sferę naukowo badawczą. Sercem naszego projektu jest nasz własny Otwarty Klaster Biodruku 3D – największa instalacja tego typu w Europie, licząca obecnie 21 autorskich biodrukarek 3D marki SKAFFOSYS. Więcej na temat Klastra Biodruku 3D oraz naszych biodrukarek 3D znajdziecie w kolejnych, dedykowanych artykułach.

CD3D Medical

Głównym obszarem działalności nowej marki jest biodrukowanie 3D. Współpracujemy od pewnego czasu zarówno z Bionanoparkiem, jak i Państwową Akademią Nauk – Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych w Łodzi. Wspólnie będziemy realizować projekty naukowo-badawcze, zarówno w sferze aplikacji jak i materiałów, tzw. biotuszy. Niestety z uwagi na kooperatywny charakter działalności, na chwilę obecną nie możemy zdradzić więcej żadnych szczegółów, niemniej mogę zapewnić, że jak tylko przyjdzie właściwy moment, Centrum Druku 3D niezwłocznie o tym poinformuje…

Biodrukowanie 3D samo w sobie jest tylko elementem szerszego procesu – najważniejsze są towarzyszące temu badania. Te będą realizowane przez zespół Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej Bionanoparku. Dzięki temu każdy projekt będzie miał zapewnioną kompleksową obsługę naukowo-badawczą.

Niezależnie od powyższych, CD3D Medical będzie świadczyć usługi wydruków 3D modeli protetycznych przy użyciu własnych maszyn przyrostowych, wykorzystujących w pracy żywice światłoutwardzalne, termoplasty oraz stopy metali. Wkrótce portfolio usług poszerzy się także o możliwość drukowania pełnokolorowych, poglądowych i edukacyjnych modeli anatomicznych przy użyciu technologii Multi Jet Fusion.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie CD3D Medical oraz naszych mediach społecznościowych.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like