Copper3D - chilijski producent uznanych na świecie, antybakteryjnych materiałów do druku 3D posiadających nanocząsteczki miedzi, był jedną z pierwszą firm, która w obliczu pandemii COVID-19 opracowała i udostępniła na licencji open-source projekt maski ochronnej możliwy do wydrukowania na drukarkach 3D. Maska o nazwie NANOHACK 2.0 jest aktualnie jednym z najpopularniejszych modeli 3D tego typu, będąc rekomendowanym rozwiązaniem m.in. przez NIH – Narodowy Instytut Zdrowia w USA (US National Institute of Health). CD3D było od początku oficjalnym partnerem projektu Copper3D, a od zeszłego tygodnia jest licencjonowanym wykonawcą masek NANOHACK 2.0.

Maska łączy w sobie dwa aspekty - z jednej strony wykorzystuje potencjał antybakteryjnych filamentów Copper3D PLACTIVE®️ oraz MDflex®️, a z drugiej posiada estetyczny design. Technologia wytwarzania filamentów przez Copper 3D opiera się o opatentowany i wysoce skuteczny dodatek oparty na nanocząstkach miedzi, przekształcający termoplast PLA w pełni antybakteryjne nanokompozyty. Z rozwiązań firmy korzysta m.in. NASA, jak również wiele innych jednostek naukowo-badawczych na całym świecie.

Maska NANOHACK 2.0 jest projektem OPEN-SOURCE - każdy użytkownik drukarek 3D typu FDM / FFF może z powodzeniem wydrukować maskę NANOHACK 2.0 samodzielnie. Projekty są ogólnodostępne i można je pobrać z tego adresu. Copper3D i CD3D zalecają wydrukowanie ich z materiałów antybakteryjnych PLACTIVE®️ oraz MDflex®️ według wytycznych zawartych na stronie producenta. Tylko wtedy maska będzie posiadać właściwości predysponujące ją do wykorzystania jako maski ochronnej – wydruk 3D maski ze zwykłych materiałów termoplastycznych bez stosowania jakiejkolwiek dodatkowej filtracji czyni z niej jedynie estetyczny gadżet.

Maska nie może być drukowana i sprzedawana bez wiedzy i zgody Copper3D – jest to równoznaczne ze złamaniem postanowień licencji open-source na jakiej jest ona udostępniona. CD3D od samego początku istnienia projektu NANOHACK jest jego oficjalnym partnerem i posiada pełną autoryzację Copper3D na produkcję masek i ich ewentualną komercjalizację.

Maski NANOHACK 2.0 są produkowane i dostarczane wybranym instytucjom i jednostkom użyteczności publicznej za darmo, mogą być również sprzedawane firmom i osobom fizycznym.

Maski NANOHACK 2.0 powstają na drukarkach 3D Zortrax Inventure wyposażonych w zamkniętą i odseparowaną od układu drukującego komorę roboczą. Dodatkowo posiadają wbudowany filtr HEPA. Dzięki temu maski są produkowane w stabilnym i kontrolowanym środowisku. W dalszym ciągu muszą być jednak umyte i zdezynfekowane przed pierwszym (i każdym kolejnym) użyciem.

UWAGA! Maska NANOHACK 2.0 autorstwa Copper3D nie jest wyrobem medycznym!

Copper3D oraz CD3D podkreślają co następuje:

  • model maski NANOHACK 2.0 nie jest maską N95, tylko autorską interpretacją maski ochronnej zaprojektowanej przez Copper3D
  • maski nie należy używać jako środka ochrony osobistej w stacjach podwyższonego ryzyka, lecz traktować wyłącznie jako narzędzie zmniejszające ryzyko zarażenia wirusami lub zatrucia
  • maskę należy stosować maksymalnie 8 godzin dziennie, a następnie wyrzucić zużyty filtr
  • niezbędne jest systematyczne i prawidłowe dbanie o czystość maski poprzez mycie jej w czystej wodzie z mydłem; w przypadku materiałów antybakteryjnych Copper3D należy je odkażać chemicznie (np. wysokoprocentowym alkoholem).
Szczegółowe informacje na temat właściwości masek NANOHACK 2.0 oraz sposobów ich użytkowania są zawarte na stronach:

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in CD3D