Firmy CD3D, Monkeyfab i KOMBI 3D mają przyjemność ogłosić, że rozpoczynają prace nad realizacją wyjątkowego projektu, w postaci pierwszej, zewnętrznej rzeźby wykonanej w technologii druku 3D w Polsce. Rzeźba ma przedstawiać Cedryka – robota ze statuetek wręczanych laureatom corocznych Nagród Branżowych CD3D i stać się symbolem całej polskiej branży druku 3D. Cedryk stanie w Łodzi, na terenie Bionanoparku przy ul. Dubois 114/116, gdzie mieści się m.in. siedziba CD3D. Oficjalne odsłonięcie pomnika jest planowane na jesień 2018 roku.

Pomysł na stworzenie tak niezwykłego projektu zrodził się w styczniu bieżącego roku, podczas III edycji Gali Rozdania Nagród Branżowych CD3D. W trakcie wydarzenia, organizatorzy Gali wręczyli przedstawicielom firmy 3D Lab – Jakubowi Rozpendowskiemu i Robertowi Rałowiczowi nagrodę specjalną z okazji 10-lecia istnienia ich firmy na rynku, w postaci ponad metrowej wysokości Cedryka. Projekt był realizowany wspólnie z Monkeyfab, które było odpowiedzialne za wydruk wszystkich części oraz KOMBI 3D, które zajęło się montażem statuetki oraz jej post-processingiem i malowaniem.

Tak opisuje to Paweł Ślusarczyk – prezes zarządu CD3D – „Statuetka Cedryka, jaką wręczyliśmy 3D Lab wyszła naprawdę imponująco, postanowiliśmy więc iść za ciosem i stworzyć coś jeszcze większego. Przez kilka kolejnych tygodni prowadziliśmy prace koncepcyjne nad projektem oraz wystąpiliśmy do dyrekcji Bionanoparku o zgodę na instalację 2,5-metrowej rzeźby Cedryka na terenie kompleksu. Po jej otrzymaniu, przekonanie kolegów z Monkeyfab i KOMBI 3D do jego realizacji była tylko formalnością…„.

Cedryk stanie w pasie zieleni oddzielającym dwa budynki Bionanoparku. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku statuetki wykonanej dla 3D Lab, tak i teraz elementy Cedryka zostaną wydrukowane w technologii FFF na drukarkach 3D Monkeyfab, a montażem i post-processingiem zajmie się KOMBI 3D. Gotowy pomnik zostanie osadzony na specjalnie stworzonym postumencie. Całość będzie mierzyć ok. 2,5 metra na wysokość i blisko 2 metry na szerokość. Wydruki pierwszych elementów konstrukcyjnych już trwają. Oficjalne odsłonięcie pomnika ma nastąpić jesienią 2018 roku.

CD3D to wydawca dwóch największych portali poświęconych technologiom przyrostowym w Polsce – Centrum Druku 3D i 3D w praktyce oraz firma szkoleniowa i doradcza. Monkeyfab to jedna z najdłużej działających firm w polskiej branży druku 3D w segmencie desktopowym. Jest twórcą pierwszego forum o drukarkach 3D w Polsce – RepRapForum oraz wielokrotnie nagradzanej i cieszącej się wielką popularnością drukarki 3D PRIME. Firma ma również na koncie szereg imponujących projektów specjalnych, jak replika pomnika Małego Powstańca, Orzeł Biały, czy replika rzeźby Wita Stwosza – „Modlitwa w Ogrojcu”. KOMBI 3D zajmuje się świadczeniem usług druku 3D, jednakże jej początki sięgają również przełomu 2012 i 2013 roku, gdy późniejsi założyciele firmy – Tomasz Filipek i Maciej Dobrowolski organizowali w Warszawie jedne z pierwszych warsztatów z konstruowania drukarek 3D w kraju.

CD3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like