Szwedzki Cellink za sprawą swoich desktopowych urządzeń wyznaczył nowy standard w dziedzinie biodruku 3D, sprawiając, że uważana do tej pory za futurystyczną technologia stała się dostępna niemal na wyciągnięcie ręki. Z każdym miesiącem firma poszerza nie tylko sieć swoich klientów o kolejne jednostki naukowe, ale również o nowych, znaczących partnerów. Niedawno Cellink ogłosił, że rozpoczyna współpracę z biotechnologiczną firmą BIOLAMINA, z pomocą której będzie prowadził dalsze prace nad rozwojem tzw. „biotuszy”, czyli materiałów wykorzystywanych w procesie biodruku 3D.

Pierwszym rezultatem zawartej kooperacji jest nowy materiał do biodruku 3D, który został już wprowadzony na rynek. BIOLAMININ wykazuje specyficzne właściwości  charakterystyczne dla białek lamininowych, będących niezbędnym czynnikiem do utrzymania prawidłowych funkcji żywych tkanek. Wydrukowane z wspomnianego biotuszu struktury symulują właściwości środowiska wewnątrz organizmu  in vivo), optymalizując pracę naukowców nad żywymi kulturami komórkowymi.

Jak przyznaje Erik Gatenholm, dyrektor generalny Cellink, rozwój projektów Cellink jest odpowiedzią na potrzeby klientów, a możliwość zawarcia współpracy z firmą BIOLAMINA otwiera nowe ścieżki rozwoju produktów wspomagających badania nad zagadnieniami biodruku 3D,

Źródło: cellink.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like