Rosti Poland jest światowym liderem w zakresie usług produkcyjnych, wykorzystujących metodę wtrysku. Firma należy do szwedzkiego koncernu Nordstjernan. Rosti Poland, zajmująca się projektowaniem i produkcją urządzeń gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, maszyn i części samochodowych otworzyła w Białymstoku Centrum Innowacji.

Laboratorium zostało wyposażone w zaawansowane maszyny produkcyjne, w tym drukarkę 3D Stratasys Object 350 Connex3, dostarczoną przez firmę CadXpert, skaner 3D GOM Atos 5, drukarkę 3D FDM oraz wtryskarki o sile zwarcia od 6 do 1300 ton. Zastosowano również nowoczesne rozwiązania programistyczne – przed rozpoczęciem produkcji każdy model musi zostać poddany testom procesu wtryskiwania, z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania Moldflow. 

Na terenie nowo powstałego obiektu będzie można zaprojektować, wyprodukować i przetestować projekt pod okiem specjalistów, w zaledwie 72 godziny. Jak mówi szef działu R&D Rosti Poland, Wojciech Dzięgielewski, wystarczy, aby klient miał pomysł na swój projekt, a specjaliści z Rosti Poland przekształcą go w realny produkt.

Ważnym elementem wprowadzania produktu na rynek jest prototypowanie. W Centrum Innowacji jest to możliwe przy użyciu zaawansowanej technologicznie drukarki 3D Stratasys Objet 350 Connex3. Wykorzystuje ona multimateriałową technologię PolyJet. Metoda umożliwia otrzymanie wydruków o różnej przezroczystości, kolorach i twardości. Maszyna może drukować z żywic transparnetnych, gumopodobnych, symulujących polipropylen, odpornych na działanie wysokich temperatur i tworzyw o wysokiej udarności.

Drukarka 3D Stratasys Objet 350 Connex3 pozwala na uzyskanie elementów o wysokiej dokładności i gładkim wykończeniu powierzchni- grubość warstwy to jedynie 16 mikrometrów. Dzięki niej można tworzyć funkcjonalne prototypy i formy wtryskowe, dzięki którym możliwe będzie walidacja i testowanie projektu przed wprowadzeniem go na rynek. 

Wielomateriałowa technologia PolyJet

Wykorzystanie technologii PolyJet pozwala na otrzymanie wielu obiektów o różnych właściwościach na jednym stole roboczym, o wielkości 342 x 342 x 200 mm. Podczas gdy w innych technologiach wydruk powstaje zazwyczaj z jednego materiału, na drukarce 3D Connex3 możliwe jest otrzymanie wydruków wykonanych z 82 różnych żywic. 

Dzięki metodzie Digital Material, możliwe jest także mieszanie dwóch lub więcej żywic ze sobą. Daje to w efekcie ponad 1000 kombinacji materiałowych. Różne rodzaje tworzyw można łączyć nie tylko w trakcie jednego procesu, ale także w obrębie jednego modelu. Zaawansowana technologia PolyJet wykorzystana w drukarkach 3D Connex3, pozwala na tworzenie elementów o wysokiej jakości, w relatywnie krótkim czasie. 

W nowym Centrum Innowacji w Białymstoku będzie można zrealizować swój projekt w zaledwie 3 dni, korzystając z zaawansowanych technologii addytywnych i pomocy specjalistów. Drukarka 3D Objet 350 Connex3 pozwala na uzyskanie wydruków wysokiej jakości, z wykorzystaniem szerokiej gamy materiałów, które mogą być ze sobą połączone w jednym wydruku. Dostarczeniem i uruchomieniem drukarki 3D Stratasys Objet Connex3 zajęła się firma CadXpert, będąca oficjalnym dystrybutorem drukarek 3D Stratasys w Polsce.

Źródło: cadxpert.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like