Jeśli mamy własną drukarkę 3D lub zbudowaliśmy jeden modeli DIY na pewno znajdują się w niej silniki krokowe. Dla osób, które mają drukarkę lub interesują się elektroniką na pewno zainteresuje informacji, że druk 3D  pozwala  zbudować działający model silnika krokowego.

Projekt został stworzony przez jednego z użytkowników portalu Instructables znanego jako Proto G.  Anthony Garofalo jest inżynierem elektrykiem, który pracował wcześniej w NASA. Ze względu na fakt iż większość silników krokowych ma bardzo podobną budowę i zasadę działania projekt ma sporą wartość edukacyjną  i świetnie nadaje się do zobrazowania zasady działania tego typu silników.

Projekt składa się nie tylko z części drukowanych na drukarce 3D, ale także z łatwo dostępnych komponentów elektronicznych jak: tranzystory MOSFET, magnesów neodymowym oraz drutu nawojowego.

Cały projekt jest oparty o bardzo rozpowszechnioną platformę Arduino. Jeśli projekt was zainteresował to wszystkie modele, które należy wydrukować są dostępne pod tym linkiem. Kod źródłowy również jest dostępny za darmo. Cały projekt wygląda bardzo ciekawie i robi spore wrażenie. Co więcej jego instrukcja budowy znajduje się w sieci.

Oczywiście gotowy projekt jest tylko działającym modelem, który przedstawia ogólną zasadę działania silnika krokowego, ale w przyszłości na pewno pojawią się bardziej zaawansowane projekty lub nawet silniki, które części lub całe powstały przy użyciu drukarek 3D.

Źródło: 3dprint.com

Zdjęcia:[1]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D