W jednym z moich ostatnich artykułów dotyczących zastosowania druku 3D w medycynie opisałam operację usunięcia raka prostaty, podczas której wykorzystano technologie przyrostowe. W przypadku medycyny służą one m.in. do planowania skomplikowanych operacji chirurgicznych. Proces ten zaczyna się od przetworzenia do modelu 3D dokumentacji pacjenta z prześwietlenia, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego  (MRI  – magnetic resonance imaging) lub badania USG. Następnie model jest drukowany na wysokiej klasy, profesjonalnej drukarce 3D. Wydrukowana replika organu służy chirurgom do wizualizacji całej operacji – budują na jej podstawie swoje wyobrażenia na temat wnętrza pacjenta. Jest to szansa na zaplanowanie całej szczegółowej procedury krok po kroku.

Chirurdzy z Uniwersytetu Fudan w Shang Haiu, w Chinach wykorzystali technologię druku 3D do rozdzielenia bliźniąt syjamskich – Yu Ce Yuana i Yu Ce Xianga. Ze względu na swoją sytuację finansową rodzice bliźniąt nie mogli pozwolić sobie na badania prenatalne, czego konsekwencją było to, iż chłopcy urodzili się zrośnięci podbrzuszami i kością miedniczą. Rodzice bliźniąt nie byli w stanie pokryć kosztów operacji, nie chcieli też wybierać, które z ich dzieci ma ocaleć. W zbieraniu pieniędzy (60 tysięcy USD) pomogła im fundacja Love Without Boundaries.

Zespół chirurgów zaczął od przekształcenia prześwietleń i obrazowania metodą rezonansu magnetycznego w model 3D, który następnie wydrukowano. Cyfrowa wersja modelu posłużyła im jako przewodnik w czasie operacji, wydruk 3D był dla nich informacją na temat tego, w jaki dokładnie sposób połączone są bliźnięta. Lekarze zaczęli od rozdzielenia dzielonej przez dzieci wątroby oraz kości miedniczej. Kolejnym etapem było oddzielenie pęcherza i jelit. Następnie chirurdzy musieli odbudować jamy miednicy u bliźniąt.

Doktor Zheng Shan ocenił sytuację przed operacją następująco:

Operacja ta jest ważna dla życia dwójki ludzi oraz ich jakości życia – oddawania moczu, defekacji i innych funkcji życiowych. Bliźnięta są zrośnięte w niezmiernie skomplikowany sposób – mają jeden odbyt, cztery cewki moczowe oraz cztery pęcherze. Jeśli chodzi o ochronę ich życia, myślę pozytywnie. Jednakże, jeżeli bierzemy pod uwagę ich jakość życia oraz funkcje takie jak posiadanie potomstwa, muszę przyznać, że będzie to o wiele bardziej skomplikowane. Operacja będzie trwała długo. Możliwe, że dzieci przejdą dwie lub nawet trzy operacje.

Doktor Zheng Shan, Uniwersytet Fudan

Operacja odbyła się 24.02.2016 i trwała ponad dwanaście godzin. Uniwersytet Fundan to jeden z pierwszych szpitali w Chinach, który użył druku 3D w celu zaplanowania operacji rozdzielenia dziewięciu par bliźniąt syjamskich. Przypadek Yuana i Xianga był na tyle skomplikowany, że wymaga kolejnych operacji – lekarze uspokajają jednak, że bliźnięta czują się dobrze i rokują na pełne wyzdrowienie.

Źródło: http://3dprint.com

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D