O druku 3D z czekolady pisaliśmy w serwisie już wielokrotnie. W jednym z pierwszych artykułów opisywałem japońskie studio FabCafe oferujące usługę druku 3D czekoladek z własną podobizną. Później prezentowałem wrocławskiego ZMorpha, który dysponuje specjalnym extruderem umożliwiającym m.in. rozprowadzanie odpowiednio spreparowanej masy czekoladowej, następnie proste i tanie ChocaByte, aż w końcu kolaborację pomiędzy 3D Systems i Hershey w zakresie współpracy przy produkcji profesjonalnej maszyny do druku 3D z czekolady. Tymczasem nigdy nie wspominałem o pierwszej drukarce 3D drukującej z czekolady – Choc Creatorze autorstwa firmy Choc Edge Ltd., który pierwsze wydruki prezentował już w 2012 roku. Teraz firma powraca z nową wersją drukarki, ja natomiast oglądając jej wydruki zastanawiam się, czy to druk 3D, czy tylko… czekoladowy ploter?

Choc Creator nanosi czekoladę wykorzystując strzykawkę, która jest bardzo łatwo wymienialna. Zmiana materiału – gatunku lub koloru czekolady, następuje zatem w bardzo szybki sposób, maksymalnie do 10 minut. Stół roboczy porusza się we wszystkich trzech osiach, natomiast strzykawka z czekoladą pozostaje nieruchoma. Grubość drukowanej warstwy mieści się w zakresie 0,45 do 1,3 mm co stanowi znaczącą poprawę w stosunku do pierwotnej wersji urządzenia. Dodatkowo poprawiono system kontroli temperatury, zapewniający lepszy proces druku. Drukować można z plików STL lub G-code`ów.

Choc Creator 02

Specyfikacja techniczna:

 • obszar zadruku: 17,5 cm x 17,5 cm x 6,5 cm
 • maksymalna prędkość liniowa: 2000 mm/min
 • głowica drukująca: proces ekstruzji masy czekoladowej jest dokładnie kontrolowany przez silniki krokowe; pojemność strzykawki wynosi 10 ml
 • formaty plików: STL i G-code
 • oprogramowanie: open source

Choc Creator 03

Urządzenie kosztuje 4 566 € (ok. 20 000 PLN + cło, podatki, transport z Chin), a czas realizacji zamówienia wynosi 1-1,5 miesiąca od daty zaksięgowania wpływu.

Choc Creator 04

Jedyny problem jaki mam z tą drukarką jest taki, że nie do końca wygląda mi ona na drukarkę 3D. Choć w specyfikacji ma podaną wysokość druku w osi Z na 6,5 cm, to na żadnym ze zdjęć nie widać nic innego jak relatywnie płaskich, kilkuwarstwowych nadruków. Jedyny trójwymiarowy obiekt wdrukowany na tym urządzeniu był prezentowany 2 lata temu – lecz jak widać na poniższym zdjęciu, nie prezentował się zbyt okazale…

Choc Creator 05

Choco Creator V2 może być bardzo ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o cukierników, którzy z pewnością z chęcią wykorzystaliby urządzenie do nanoszenia skomplikowanych wzorów na ciasta, jednakże do pełnego druku 3D chyba trochę brakuje… W kategoriach plotera – świetne rozwiązanie, chociaż dość drogie.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4] [5]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Komentarze

 1. cytuje: “Choco Creator V2 może być …. rozwiązaniem jeśli chodzi o cukierników, którzy …. wykorzystaliby urządzenie do nanoszenia skomplikowanych wzorów na ciasta, ” i tutaj jest odpowiedź do czego ma służyć to urządzenie.

  Druk 3d czekolady obecnymi sposobami jest zbyt wolny by znalazł komercyjne zastosowanie,
  natomiast dekorowanie trwające powiedzmy min czy kilka na danym ciastku czy torcie a nie kilka godzin już jak najbardziej tak.

  1. Zgadzam się, po prostu po co nazywać to drukarką 3D i wrzucać wszystko do jednego worka?

   1. To tak samo jak nazywać wszystkie drukarki 2,5D drukarkami 3D ;] o tym po prostu się mówi ;]

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować