Kto skojarzył powyższy zwrot z drukarstwem nie myli się. CMYK to typowa mieszanka kolorów, jaka używana jest w druku offsetowym przez drukarnie. Cyjan, Magenta, Żółty(Yellow) i Czarny (blacK) to kolory wystarczające, aby po nałożeniu w odpowiednich proporcjach otrzymać na arkuszu dowolny kolor. No ale CD3D nie traktuje o druku na papierze ale o druku 3D, więc dalej logicznie rozumując skoro nie ma białej kartki to trzeba dodać biały filament i do właśnie oznacza dodatkowe W (White). Dlaczego o tym piszę? Bo niejaki James Chang, 45-letni Tajwański inżynier pracuje nad swoją drukarką o nazwie Super 3D Printer która właśnie wykorzystuje CMYKW czyli 5 głowic pozwalających na mieszanie 5 kolorów i uzyskiwanie dowolnego odcienia.

Zapytany o postępy w łączeniu kolorów w druku 3D odpowiedział:

Nie ma idealnego oprogramowania do sterowania drukiem CMYKW jak do tej pory. Wciąż pracuję i badam czy efekt gradientu kolorów jest przewidywalny. Pierwszą myślą przy tworzeniu drukarki było to, że miałem problemy z kupowaniem większych materiałów drukarskich (3 mm w porównaniu ze standardowym 1.75 mm) i miałem nadzieję drukować znacznie szybciej (5 materiałów wstrzyknięcie w tym samym czasie). Nagle, nowe myśli, po prostu przyszły do głowy… gdybym mógł wydrukować powoli w CMYKW wstrzykując w tym samym czasie, to możliwe byłoby stworzenie znacznie większej palety kolorów. Więc zacząłem pracować nad taką drukarką.

James Chang

Cieszy nas to tym bardziej, że James rozwija swój projekt, jako opensourcowy, więc wszyscy na tym skorzystamy. Jeśli chcecie możecie śledzić projekt na jego stronie FB. Na ten moment jednak lepiej wychodzi zmiana koloru filamentu podczas drukowania niż miksowanie i stapianie kolorów ze sobą, ale bądźmy cierpliwi, może uda się uzyskać dobrze zmiksowane kolory a ich paleta będzie ogromna. Powodzenia James!

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Marcin Kwapisz
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w biznesie w zakresie sprzedaży. Oprócz tego prowadzi szkolenia informatyczne i zajmuje się profesjonalną fotografią cyfrową.

    Comments are closed.

    You may also like