Wymienne głowice w drukarkach 3D nie są nowym tematem. Pod koniec zeszłego roku wprowadził je do swoich urządzeń Ultimaker (Olsson Block). Obecne są także w kilku innych zagranicznych oraz polskich konstrukcjach, jednak to 3DGence osiągnął w tej kwestii poziom mistrzowski.

System wymiany głowic w drukarce 3DGence rozwiązany jest nadzwyczaj zręcznie. Głowice, czyli monolityczne, sprytnie zaprojektowane i starannie wykonane elementy elementy wielkości palca wskazującego, wymienia się równie łatwo i szybko, co rysiki w ołówku mechanicznym. W przeciwieństwie do rozwiązań znanych z innych urządzeń, wymiana głowicy nie wymaga przykręcania czegokolwiek czy przepinania kabelków – wystarczy nacisnąć duży, dobrze wyeksponowany czerwony przycisk (gdybyśmy mieli wątpliwości, jest opisany dużym napisem „PUSH”) i głowica gładko wysuwa się ze swojego miejsca. Wsuwaniu nowej głowicy towarzyszy wyraźne kliknięcie.

3DGence - wymiana głowicy

3DGence – wymiana głowicy

Głowice 3DGence charakteryzują się nisko zlokalizowaną strefą nagrzewania (niemal przy samej dyszy). Ponieważ nagrzewana jest praktycznie sama dysza (bez bloku grzejnego) zapotrzebowanie na ciepło dostarczane do głowicy jest niewielkie, za czym idzie niski pobór energii, krótki czas nagrzewania oraz brak konieczności aktywnego chłodzenia. Funkcję radiatora pasywnie odprowadzającego ciepło pełni aluminiowe gniazdo głowicy.

Termistor umieszczony jest bardzo blisko wylotu dyszy, dzięki czemu możliwy jest precyzyjny pomiar temperatury i bardzo szybki czas reakcji na spadek ciepła. W tradycyjnych głowicach z blokiem grzewczym, przy intensywnym chłodzeniu wydruku różnica temperatury pomiędzy wskazaniem termistora (umieszczonym w bloku grzewczym o dużej pojemności cieplnej) a temperaturą końcówki dyszy drukującej może wynosić nawet 20°C, a reakcja na zmiany może być mocno opóźniona. W głowicy 3DGence, ze względu na bardzo precyzyjny pomiar temperatury dyszy drukującej, wiekszość materiałów może być drukowana w niższych temperaturach. Przykładem jest poliwęglan drukowany w temperaturze 268°C (gdzie producent zaleca zakres od 265 do 310°C).

3DGence oferuje szeroki asortyment wymiennych głowic. Do wyboru mamy głowice z serii Precision (do zastosowań w precyzyjnych wydrukach o wysokim stopniu szczegółowości oraz skomplikowanej geometrii) oraz Performance (do zastosowań w drukowanych z dużą prędkością modelach gabarytowych o średnim stopniu złożoności, wymagających dużej wytrzymałości), każde dostępne w średnicach 0.3, 0.4 i 0.5 mm. W najbliższym czasie ukaże się również nowa głowica z dyszą o polepszonych własnościach tribologicznych (lepsza odpornośc na zużycie scierne) dla filamentów kompozytowych, zawierających np. włókno szklane czy węglowe. W przygotowaniu jest także głowica o wyższej temperaturze maksymalnej – ponad 300°C (obecnie dostępne głowice pracują do 270°C).

Dzięki uprzejmości 3DGence mieliśmy okazję przetestować wymienne głowice do drukarki 3D w trzech wersjach: Precision 0.3, Precision 0.4 i Performance 0.5. Wydrukowaliśmy przy ich użyciu łódeczkę 3DBenchy na warstwie 0.2 mm z PLA od 3DColor, korzystając z domyślnych ustawień 3DGence. Poniżej rezutlaty:

wydruki z 3DGence

wydruki z 3DGence

Od lewej: wydruki z głowic Performance 0.5, Precision 0.4, Precision 0.3.

Zdecydowanie najlepiej prezentuje się wydruk z głowicy 0.3 – jest praktycznie idealny. Bardzo dobrze wyszedł też wydruk z głowicy 0.5, niestety na skutek chaotycznego nawinięcia filamentu na szpulę ma on niewielkie przesunięcie warstw w miejscu, gdzie filament się zaplątał. Wydruk z głowicy 0.4, choć generalnie niezły, w tym towarzystwie wychodzi najsłabiej – z niewiadomej przyczyny jest na nim sporo nitek, a komin łódeczki wyszedł brzydko.

Różnicę pomiędzy precyzją i jakością druku różnych głowic widać dobrze na przykładzie dwóch miniaturowych figurek wydrukowanych przez nas na 3DGence przy użyciu głowic Performance 0.5 i Precision 0.3. Modele o wysokości 4 cm drukowane były na warstwie 0.1 mm. Różnica w czasie wydruku wynosiła 8 minut (56 minut dla głowicy Performance, 64 dla głowicy Precision).

IMG_9008

Dlaczego warto mieć mieć możliwość łatwej wymiany głowic? Nie tylko aby dobierać odpowiednią głowicę do danego wydruku. Przydadzą się także na wypadek ewentualnych problemów, na przykład z zapchaną dyszą lub z kawałkiem filamentu który utknie nam w górnej części głowicy.

Głowicy 3DGence, musimy to podkreślić, zdecydowanie nie warto rozkręcać samodzielnie. O fakcie tym zresztą przekonałam się sama. Próbujac odkręcić samą dyszę, może się okazać, że wykręcimy cały element grzejny i naruszymy „wnętrzności” głowicy. Tak nadwyrężoną głowicę trudno będzie nam ponownie złożyć w działającą całość. Zamiast samemu zabierać się za grzebanie przy głowicy, lepiej zamocować zapasową, a o pomoc przy problematycznej sztuce poprosić serwis 3DGence.

3DGence - głowica

Rozważających zakup drukarki powinien zatem zainteresować fakt, iż do 19 lutego 2016 trwa promocja, w ramach której do każdej zakupionej drukarki 3DGence, oprócz standardowej głowicy Performance 0.5, dołączane są także gratis głowice 0.4 i 0.3.

Więcej informacji na stronie www.3dgence.com.

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    Comments are closed.

    You may also like