colorFabb – czołowy, holenderski producent filamentów do drukarek 3D typu FDM / FFF, ogłosił dziś nawiązanie współpracy z LEHVOSS Group – koncernem specjalizującym się w produkcji chemikaliów dla przemysłu oraz wprowadzenie nowej linii inżynieryjnych filamentów PA-CF. Współpraca ma za zadanie wprowadzić obydwie firmy w segment druku 3D dla profesjonalistów, poszukujących super wytrzymałych materiałów termoplastycznych.

PA-CF Low Warp to materiał oparty o włókno węglowe, które posiada właściwości mechaniczne typowe dla poliamidu PA6,stosowanego od lat w technologii SLS. Materiał może być używany przez desktopowe drukarki 3D w technologii FDM / FFF i jest drukowany w temperaturze minimum 260°C. Posiada doskonałą odporność i twardość, umożliwiając bezproblemową pracę w środowisku temperaturowym na poziomie aż 120°C.

Formuła chemiczna filamentu została tak zmodyfikowana, aby zmniejszyć wchłanianie wilgoci. W porównaniu do wspomnianego niezmodyfikowanego PA6, potrzebuje ok. cztery razy dłuższego czasu, aby osiągnąć punkt nasycenia. To powoduje, że PA-CF Low Warp jest mniej podatny na wilgoć niż większość filamentów nylonowych dostępnych obecnie na rynku.

colorFabb to jedna z najbardziej znanych i najdłużej działających firm na rynku desktopowego druku 3D. Utworzony w 2013 roku colorFabb zasłynął z produkcji wysokiej jakości PLA oraz innowacyjnych materiałów kompozytowych, łączących PLA z drewnem i metalami w rodzaju mosiądzu, miedzi czy brązu. Wyłącznym dystrybutorem tej marki w Polsce jest get3D, znane także z dystrybucji drukarek 3D Ultimaker i RAISE3D.

LEHVOSS Group jest zarządzane przez Lehmann&Voss&Co. – niemiecką firmę z siedzibą w Hamburgu, założoną w 1894 roku. Specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań chemicznych i mineralnych do różnych obszarów przemysłu ciężkiego.

PA-CF Low Warp trafi na polski rynek na początku przyszłego roku.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like