Nikt nie lubi zastrzyków. Pomijam oczywiście osoby uzależnione od heroiny, gdzie ból wywołany wkłuwaniem igły w ciało jest skutecznie tłamszony przez głód narkotyczny – mam na myśli wszystkich normalnych ludzi, a przede wszystkim dzieci. Począwszy od najwcześniejszych lat życia, każdy człowiek żyje z podświadomym strachem przed zastrzykami. Być może to wkrótce się zmieni za sprawą prostego przyrządu zaprojektowanego przez trójkę młodych inżynierów z Uniwersytetu Rice w Houston, w USA? Andy Zhang, Greg Allison i Mike Hua opracowali urządzenie, za pomocą którego następuje krótkotrwałe znieczulenie tkanki pacjenta, w miejscu gdzie ma zostać zrobiony zastrzyk. Urządzenie jest skuteczniejszą alternatywą dla stosowanych dotychczas maści oraz sprayów mrożących, a jego prototyp – wydrukowany na drukarce 3D, kosztuje zaledwie 2$.

Urządzenie o nazwie „Comfortably Numb” (komfortowe odrętwienie) znieczula tkankę pacjenta na ok. 60 sekund i co najważniejsze, działa natychmiast po zastosowaniu. Prototyp, który został wydrukowany w technologii PolyJet jest wyposażony w dwie komory zawierające azotan amonu oraz wodę. Po przekręceniu elementów urządzenia obydwa składniki łączą się wywołując reakcję endotermiczną. Metalowa końcówka urządzenia w przeciągu ok. 20 sekund staje się bardzo zimna, a po jej przyłożeniu do skóry, następuje miejscowe znieczulenie, dzięki czemu zastrzyk jest dużo mniej – lub wręcz bezbolesny.

Choć rozwiązanie wydaje się być banalnie proste w swoim działaniu, jest bez porównania szybsze i tańsze od obecnie istniejących na rynku alternatyw. Maści znieczulające bądź spraye mają bardzo długi czas działania dochodzący do godziny. W przypadku np. szczepień dla dzieci tego typu rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę. Co więcej, Comfortably Numb świetnie sprawdzi się również wśród osób, które muszą przyjmować zastrzyki w niezwykle bolesne miejsca ciała jak twarz czy pachwina. Zespół twierdzi również, iż ich rozwiązanie może być stosowane także w piercingu, tatuowaniu czy usuwaniu obrzęków, jednakże na chwilę obecną koncentrują się wyłącznie na kwestii znieczulenia pod zastrzyki.

Docelowo urządzenie ma być dołączane do strzykawek i ma być jednorazowego użytku. Jest to jak najbardziej możliwe, biorąc pod uwagę, iż koszt jego wytworzenia wynosi zaledwie 2$.

Źródło: www.rice.edu

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Najlepsza jest ta rękawiczka… i wąsik u skośnookiego 🙂

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D