Firma badawcza CONTEXT specjalizująca się w analizach rynku druku 3D, opublikowała kolejny raport, w którym odnotowała znaczny wzrost przychodów ze sprzedaży drukarek 3D – mimo że globalna liczba dostaw spadła o -4% w badanym okresie. Według CONTEXT dochód generowany ze sprzedaży drukarek 3D wzrósł o +14% w trzecim kwartale 2022 r. z powodu „presji inflacyjnej”, która wygenerowała wzrost cen we wszystkich klasach urządzeń. Z drugiej strony firma odnotowała spadek liczby dostarczonych drukarek 3D do klientów – w największym stopniu dotyczyło to drukarek 3D klasy desktopowej i amatorskiej, tj. kosztujących mniej niż 2500 dolarów (~10.000 PLN). Powodem miały być problemy z popytem i łańcuchem dostaw.

Pomimo większych wzrostów przychodów, CONTEXT wykazuje, że dostawy maszyn klasy przemysłowej wzrosły zaledwie o +2% między trzecim kwartałem 2021 r. a trzecim kwartałem 2022 r., przy czym sprzedaż drukarek 3D do metalu wzrosła o +4%, a drukarek 3D drukujących z tworzyw sztucznych spadły o -2%. Firma twierdzi, że EOS, największyproducent w tym segmencie, „jest przykładem trendu, w którym przychody rosną znacznie szybciej niż sprzedaż jednostkowa”.

Firmy, które przyczyniły się do istotnego wzrostu przychodów w branży to Meltio, które CONTEXT opisuje jako „nowego gracza z niższej półki” oraz producenci drukarek 3D drukujących ze sproszkowanych metali w Chinach. Firma wymienia również dobre wyniki sprzedaży drukarek 3D u takich producentów jak HBD, SLM Solutions, Velo3D, Desktop Metal i UnionTech.

CONTEXT przypisuje wzrost dostaw w trzecim kwartale 2022 r. odbiciu się od blokad w drugim kwartale roku, kiedy sprzedaż spadła o -38% rok do roku, dostarczając o +62% więcej drukarek 3D niż w trzecim kwartale 2021 r. Chiny okazały się największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem, odnotowując wzrost o +34% w tym samym okresie.

Innym powodem wzrostu przychodów jest presja inflacyjna. Czasami inflacja może skłonić klientów do zakupu przed przewidywanymi podwyżkami cen. Równocześnie CONTEXT przypisuje to rosnącym przychodom ze sprzedaży drukarek 3D do metalu, co napędza popyt dzięki wprowadzeniu bardziej wydajnych, produktywnych i mocniejszych maszyn.

Podczas gdy sprzedaż przemysłowych drukarek 3D wzrosła o +2% licząc od trzeciego kwartału 2021 r. do trzeciego kwartału 2022 r., CONTEXT raportuje że dostawy profesjonalnych i osobistych drukarek 3D – w tym również zestawów do samodzielnego montażu, spadły odpowiednio o -7%, – 11% i – 3%. W pierwszej kategorii – drukarek 3D o wartości od 2500 do 20.000 dolarów, CONTEXT donosi o spadku dostaw na poziomie -7%, gdzie drukarki 3D typu FDM / FFF spadły o -8%, a SLA o -21%.

CONTEXT twierdzi, że wzrost dostaw drukarek 3D o wartości poniżej 2500 dolarów obserwowany podczas pandemii C19 już się zakońćzył, przy czym sprzedaż drukarek 3D klasy amatorskiej spadły o -11%, a drukarek 3D do samodzielnego montażu (Kit & Hobby) spadł o -3%. Bezsprzecznym liderem tego sektora jest Creality3D, chociaż sukcesy Bambu Lab (firma zdobyła 7,1 miliona dolarów podczas swojej kampanii na Kickstarter) jest znaczącym sukcesem.

UltiMaker (do niedawna MakerBot i Ultimaker) miał udział w rynku na poziomie 36%, ale liczba dostaw dostawy spadła o – 14%. Łącznie UltiMaker i Formlabs (który również odnotował zmniejszone dostawy jednostkowe) odpowiadały za 51% globalnych przychodów ze sprzedaży drukarek 3D w trzecim kwartale 2022 r. Równocześnie odnotowano, że dostawy drukarki 3D XiP firmy Nexa3D zaczęły istotnie rosnąć.

Równocześnie CONTEXT wskazuje, że dostawy drukarek o wartości od 20.000 do 100.000 dolarów wzrosły o +29%, co było spowodowane sprzedażą nowych produktów w tej kategorii. Należą do nich Formlabs Fuse 1+ (który jest już czwartym najlepiej sprzedającym się produktem w tej kategorii cenowej), nowy system DLP firmy UnionTech, Origin P3 firmy Stratasys, LC Magna firmy Photocentric oraz system Fiber firmy Desktop Metal, które łącznie stanowiły 15% wszystkich odnotowanych sprzedaży w tym segmencie.

Na zakończenie CONTEXT twierdzi, że wzrost przychodów będzie nadal znacznie wyższy niż liczba sprzedanych urządzeń, i szacuje, że przychody wzrosną o +19% we wszystkich technologiach.

Źródło: www.contextworld.com via www.3dprintingindustry.com
Zdjęcie: www.pixabay.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like