Pandemia COVID-19 nadal trwa i zbiera liczne żniwo, a popyt na materiały antybakteryjne wciąż rośnie. Copper3D, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu, uzyskał walidację dodatku materiałowego do walki z koronawirusem. Ogłosił również współpracę z największym dystrybutorem petrochemicznym na Bliskim Wschodzie- Petrochem. 

Copper3D to chilijski producent materiałów antybakteryjnych, dedykowanych dla technologii addytywnych. Założona w styczniu 2018 roku firma, przeżyła bardzo intensywny rok 2020, z uwagi na wzmożone prace z walką z pandemią. Producent dołożył wszelkich starań, aby znaleźć skuteczne i niezawodne rozwiązania, chroniące ludzi nie tylko przed koronawirusem, ale także wieloma innymi mikroorganizmami groźnymi dla ludzi. 

Od początku istnienia, Copper3D pracuje nad materiałami przeciwdrobnoustrojowymi i kontrolą zakażeń. W obliczu walki z pandemią stał się pionierem na rynku tworzyw antybakteryjnych, opierając swoje rozwiązania na dodatku miedzi, która jest pierwiastkiem antyseptycznym. 

W trakcie swojej działalności firma szybko się rozwijała, osiągając kolejne sukcesy i budując globalną sieć ponad 20 dystrybutorów, ze sprzedażą do ponad 50 krajów. Firma została nagrodzona dwoma funduszami badawczymi NASA. Ponadto plasuje się w pierwszej piątce firm na świecie, które mają wpływ na sektor materiałów do druku 3D. Zdobyła także wyróżnienie na prestiżowym Światowym Forum Ekonomicznym.

Zastosowania materiałów przeciwustrojowych z użyciem materiałów Copper3D.
Dodatek materiałowy, przetestowany przeciw COVID-19

Przez ostatnie dwa i pół roku Copper3D pracował nad potwierdzeniem, że ich tworzywa antybakteryjne to “materiały aktywne”, zdolne do zwalczania szerokiej gamy drobnoustrojów groźnych dla ludzi. W zeszłym roku rozpoczęto także proces walidacji materiału, który ma zwalczać wirusa HIV. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, opracowane w warunkach laboratoryjnych. 

Jak mówi dr Claudio Soto, Medical Director w Copper3D, proces walidacji laboratoryjnych z udziałem wirusów jest złożony. Trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe zabezpieczenia, rodzaj sprzętu i udział wysoce wykwalifikowanego personelu, który jest wyszkolony do wykonywania różnego rodzaju testów. Laboratoria również muszą być dodatkowo przygotowane, ponieważ badania tego typu nie są powszechnie spotykane, a wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa. 

Z uwagi na okoliczności, Copper3D postanowił nawiązać współpracę z francuskim Pasteur Institute w celu przeprowadzenia nowego testu przeciw COVID-19. Firma zdecydowała się przeprowadzić badania na dodatku Cuprionix®, obecnym we wszystkich produktach Copper3D. Testy przeprowadzone zgodnie z normą EN14476 + A2 jak dotąd przynosiły nadzwyczajne rezultaty. 

Wykres ilustrujący redukcję liczby wirusów.

Według badań, materiał wykazuje się bardzo wysokimi właściwościami przeciwwirusowymi już od pierwszych 30 sekund, redukując ilość wirusów o nawet 99,9% w mniej niż godzinę. Proces zwalczania drobnoustrojów zaczyna się bardzo szybko, a gwałtowny spadek wirusów można zaobserwować już po 5 minutach. Po około 60 minutach osiąga skuteczność bliską 100%. 

Innym, ważnym aspektem, który został przetestowany jest cytotoksyczność, czyli szkodliwość dla komórek organizmów żywych. Dodatek nie wykazał żadnego niekorzystnego wpływu, zatem może być stosowany w kontakcie z ludźmi lub zwierzętami.

Jony miedzi, obecne w materiałach Copper3D, skutecznie zwalczają ilość wirusów i innych drobnoustrojów. Są one uwalniane w kontrolowany sposób, a ich mechanizm działania składa się z dwóch etapów. Pierwszy to pęknięcie otoczki, która chroni wirusa przed środowiskiem zewnętrznym. Drugi polega na denaturalizacji wirusowego RNA, czyli jego całkowitej dezaktywacji. 

Dodatki, materiały i rozwiązania przeciwdrobnoustrojowe

Współpraca Copper3D i Petrochem ma zrewolucjonizować przemysł petrochemiczny. Chilijska firma widzi wiele możliwości zastosowań zarówno w branży druku 3D, jak i poza nią. Oferta materiałów dostępnych dla technologii addytywnych ma zostać uzupełniona o nowe tworzywa antybakteryjne, dedykowane dla różnych metod wytwarzania przyrostowego. 

Przeciwdrobnoustrojowy dodatek Cuprionix® można mieszać z dużą ilością tworzyw sztucznych. Dzięki temu materiały te będą mogły być używane również w przemyśle do formowania wtryskowego, czy termoformowania. 

W tym roku przeprowadzono pierwsze testy antybakteryjnego formowania wtryskowego Maski Nanohack Maverick, która została już przebadana w warunkach laboratoryjnych. W najbliższym czasie, firma planuje przetestować swoje rozwiązania antybakteryjne w produkcji seryjnej, np. w aeronautyce, motoryzacji, wyposażeniu szpitali czy powłokach antybakteryjnych. Co ciekawe, producent pracuje nad rozwiązaniami antybakteryjnymi do telefonów komórkowych, które są olbrzymimi siedliskami bakterii. 

Nowe rozwiązania chilijskiego producenta przyciągnęły uwagę giganta w przemyśle petrochemicznym -Petrochem. Zdaniem przedstawicieli firm, współpraca przyniesie wiele korzyści w skali globalnej. 

Petrochem to największy dystrybutor petrochemiczny na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Założony 25 lat temu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prowadzi działalność także w Indiach, Chinach, Singapurze, Tajwanie, Arabii Saudyjskiej i Egipcie.

W ramach współpracy Copper3D i Petrochem powstanie nowa firma Cuprionix® z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Marka będzie pracować, produkować i dystrybuować dodatki, materiały i rozwiązania przeciwbakteryjne z wykorzystaniem autorskiej i wysoce skutecznej technologii. 

W obecnej sytuacji świat potrzebuje nowych rozwiązań przeciwdrobnoustrojowych. Pozwolą one Cuprionix® osiągnąć globalny sukces i skutecznie zredukować ilość infekcji i zgonów. Współpraca tych dwóch firm pozwoli na ograniczenie ekspansji wirusów oraz ratowanie życia w skali globalnej. 

Grafika przewodnia: Photo by Yu. Samoilov on Foter.com / CC BY

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News