M3D to rekordziści Kickstartera w tematyce związanej z drukiem 3D. Swoją udaną kampanią, która miała miejsce w 2014 roku, rozbili bank gromadząc na swoim koncie aż 3.401.361 $ (z zakładanych 50.000 $). Dwa lata później ich kolejna kampania, pomimo że nie była aż tak spektakularna, również zakończyła się sukcesem. Zebrane fundusze pozwoliły na szybki rozwój firmy, dzięki czemu już za kilka miesięcy na rynek trafią aż trzy nowe konstrukcje drukarek 3D. Jedna z nich, ze względu na możliwość druku wielokolorowego, będzie szczególnie godna uwagi.

Chociaż na rynku mamy już dostępnych kilka urządzeń typu FDM, które umożliwiają druk 3D w pełnym kolorze, to nie są one jeszcze jakoś szczególnie popularne. Być może to kwestia nieco bardziej skomplikowanej obsługi, a może po prostu nie tego oczekują użytkownicy. Pomimo to coraz bardziej rozpoznawalne marki sięgają po tego typu rozwiązania.

Jedną z trzech nowych drukarek 3D w ofercie M3D będzie Crane Quad. Na pierwszy rzut oka to prosta konstrukcja typu „Prusa i3”, ale to co nas szczególnie interesuje to zamontowany w niej ekstruder oraz specjalna głowica QuadFusion. Umożliwiają one mieszanie czterech podstawowych barw z palety CMYK (cyan, magenta, yellow, black, white lub transparent), umożliwiając uzyskanie ponad 50.000 odcieni różnych kolorów. Ciekawostką jest fakt, że w urządzeniu nie zastosowano ekstrudera typu Bowden, przez co ekstruder obciążony jest przez cztery silniki krokowe.

Jak to przeważnie bywa w drukarkach 3D, które za pomocą jednej głowicy drukują z kilku różnych kolorów/materiałów, tak i tutaj konieczne jest „rozdrukowywanie się” głowicy podczas zmiany koloru. Zwykle odbywa się to poza obszarem powstającego właśnie modelu 3D. Warto jednak dodać, że taka sytuacja następuje tylko wówczas, gdy chcemy uzyskać „ostre” różnice pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą kolorami, w przeciwnym wypadku wykonana powierzchnia będzie charakteryzować się gradientową zmianą koloru.

Crane Quad wyposażono w dyszę o dość niestandardowej, wynoszącej 0,35 mm, średnicy. Obszar roboczy wynosi z kolei 214 x 214 x 230 mm. Dzięki podgrzewanej do 100°C platformie roboczej oraz mogącej uzyskać  270°C głowicy, będziemy w stanie drukować ze wszystkich popularnych oraz tych nieco bardziej wymagających tworzyw.

Urządzenie trafi do sprzedaży w trzecim kwartale bieżącego roku. W chwili obecnej oferowane jest w przedsprzedaży w cenie od 399 $ do 549 $.

Źródło: www.fabbaloo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like