Drukarki 3D posiadające pas transmisyjny zamiast tradycyjnego stołu roboczego to nic nowego. Pisaliśmy o ich konceptach wielokrotnie na łamach naszego serwisu – w przeszłości konstrukcji takich maszyn podjął się m.in. Printrbot z Pintrbelt, czy holenderski start-up Blackbelt3D. Chociaż żadna z nich nie odniosła sukcesu (Printrbot nie zdążył, gdyż upadł), teraz do grona firm próbujących zrewolucjonizować klasyczny druk 3D z termoplastów dołącza jeden z najpopularniejszych chińskich producentów drukarek 3D – Creality. 

Creality zyskało swoją popularność za sprawą produkcji tanich, amatorskich drukarek 3D, które dzięki relatywnie względnej jakości pracy i prostocie montażu (wybrane modele są dostarczane ze zmontowanymi, kluczowymi komponentami) szybko osiągnęły sukces. Do najbardziej znanych modeli należą CR-10 oraz Ender 3 V2. Teraz Creality opracowuje drukarkę 3D o (teoretycznie) nieskończonym obszarze roboczym. 

Konstrukcja nowego urządzenia będzie całkowicie różna od dotychczas sprzedawanych modeli. W nadchodzącym CR-30 tradycyjny obszar roboczy zostanie zastąpiony pasem transmisyjnym, który umożliwi wytwarzanie nieskończenie długich wydruków. Koncept polega na tym, że zamiast tradycyjnego budowania obiektu w orientacji pionowej, element jest drukowany pod kątem, a pas transmisyjny stale się przesuwa.  

Co daje nowe podejście do druku 3D?

Pierwszą zaletą takiego niekonwencjonalnego obszaru roboczego jest możliwość ciągłego drukowania 3D. Długość wydruku nie jest niczym ograniczona – taśma stale się przesuwa, “zrzucając” dotychczas wydrukowane elementy do kosza, znajdującego się na końcu urządzenia. Drukarka 3D może w ten sposób wytwarzać przedmioty w sposób ciągły, jedynym warunkiem jest dostarczenie odpowiedniej ilości filamentu. Nowe podejście do druku 3D zmienia drukarkę 3D w małe urządzenie do produkcji seryjnej. 

Innym wartym uwagi aspektem jest możliwość wydrukowania bardzo długich, pojedynczych obiektów. Większość drukarek 3D, dostępnych na rynku jest ograniczona stałym rozmiarem stołu roboczego. W przypadku pasa transmisyjnego ta bariera zostaje usunięta. W teorii, problemem może być jedynie kończący się filament, który należy stale uzupełniać, oraz konieczność umiejscowienia tak długiego wydruku. 

Creality CR-30

Wraz z wprowadzeniem Creality CR-30, firma dołączy do grona producentów drukarek z pasem transmisyjnym. Z racji tego, że urządzenie nie zostało jeszcze wprowadzone do sprzedaży, nie ma zbyt wielu informacji na jego temat. Producent ukazuje działanie nowej drukarki 3D krótkim video:

Specyfikacje prototypu Creality CR-30:

  • wysokość warstwy 0.20 mm
  • średnica dyszy 0.40 mm 
  • prędkość druku 40 mm/s
  • obszar roboczy około 200mm x 250mm x ∞ mm
  • pojedyncza głowica drukująca typu Bowden
  • możliwość drukowania z większych szpul
  • sztywna konstrukcja
  • czujnik braku filamentu  
  • ostrze do odklejania wydruków z pasa transmisyjnego

Cena nowego urządzenia Creality nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie firma zaoferuje ją za przystępne pieniądze, tak jak swoje pozostałe urządzenia. Dlatego nowy koncept stwarza poważne zagrożenie dla swoich konkurentów. Jest to pierwsza tego typu drukarka 3D chińskiego producenta, która ma szansę zdobyć popularność na Zachodzie. Niemniej jednak, wiele informacji na temat CR-30 zostaje jeszcze nieujawnionych. 

Nowe urządzenie Creality ma potencjał, by spopularyzować możliwość produkcji niskoseryjnej. Większość dostępnych drukarek 3D wymaga ciągłej interwencji człowieka, podczas gdy system wyposażony w pas transmisyjny może drukować w sposób nieprzerwany. Otwiera to wiele możliwości stosowania technologii addytywnej w produkcji niskoseryjnej. 

Źródło: Fabbaloo.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like