CyBe Construction to holenderska firma zajmująca się różnego rodzaju technologiami związanymi z budownictwem, która od trzech lat rozwija swój pomysł na drukowanie 3D z betonu. Jednym z jej pomysłów jest między innymi specjalna mieszanka szybkoschnącego betonu przeznaczonego do drukarek 3D. Kilka dni temu zaprezentowała nowe urządzenie, które będzie mogło korzystać z tej zaprawy. CyBe RC 3DP, bo o nim mowa, ma też bardzo istotną zaletę. Dzięki zamontowanym gąsienicom jest systemem w pełni mobilnym.

Domy drukowane w 3D działają na naszą wyobraźnię do tego stopnia, że nawet media, które drukiem 3D nie interesują się wcale, nie przepuszczają przeważnie okazji, żeby nie poinformować o bieżących nowinkach na ten temat w swoich serwisach informacyjnych. Dwa najczęściej zadawane pytania na wszelkiego rodzaju targach, czy eventach, przez osoby które znalazły się tam przypadkowo, to czy można wydrukować broń i czy można wydrukować dom. Branża ta pomimo, że jest wciąż w powijakach, jest rozwijana dość dynamicznie, szczególnie w krajach azjatyckich.

Największymi ograniczeniami tego typu drukarek 3D są przede wszystkim stosowane  materiały do druku. Ze względu na swoją konsystencję i lepkość systemy te działają bardzo powoli oraz charakteryzują się mniejszą dokładnością, co akurat nie jest w tym wypadku jakoś szczególnie istotne. Największą bolączką jest jednak problem z transportem, czyli mobilność.

Jako, że mówimy o drukowaniu w 3D domów, to wiąże się to zarówno z dużymi rozmiarami drukarek jak i wykonywanych przez nie modeli. W większości przypadków poszczególne ściany i inne elementy konstrukcyjne budynków wykonywane są poza placem budowy, a następnie transportowane w docelowe miejsce. Wszystko to wiąże się z ogromnymi kosztami transportu. Nawet jeśli system drukujący pracuje bezpośrednio na budowie to jego ograniczony zasięg nie pozwala na wykonywanie całej pracy z jednego tylko miejsca. Ciągłe jego przestawianie wymaga sporo czasu, a czas to pieniądz.

Mając na uwadze powyższe ograniczenia Holendrzy zaprojektowali urządzenie CyBe RC 3Dp, które jest prawdopodobnie pierwszą na świecie mobilną drukarką 3D do betonu. Wszystko to dzięki dwóm gąsienicom, podobnym do tych używanych we wszelkiego rodzaju ciężkim sprzęcie, takim jak chociażby koparki budowlane. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wjechać w najtrudniejszy nawet teren.

Jak twierdzi producent urządzenia, radzi sobie ono świetnie przede wszystkim z budową wysokich ścian, szalunków oraz podłóg. Wszystko to w o wiele szybszym czasie i przy niższych kosztach niż w tradycyjnym budownictwie. CyBe RC 3Dp może poruszać się jednak nie tylko w poziomie, ale też w pionie, co jeszcze bardziej zwiększa jej obszar działania. Średnia prędkość druku wynosi 200 mm/s, a maksymalna to 600 mm/s. W zestawie z drukarką 3D znajduje się cały niezbędny osprzęt oraz autorskie oprogramowanie do jej obsługi i wykonywania projektów.

Specyfikacja:

  • zasięg drukowania: 2,75 m,
  • prędkość druku: 200 mm/s (maksymalna 600 mm/s),
  • maksymalna wysokość: 4,50 m,
  • komunikacja: LAN,
  • wsparcie: pełne wsparcie serwisowe oraz szkolenie, wsparcie zdalne,
  • ilość osób wymaganych do obsługi urządzenia: 2.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like