Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstają te wszystkie misternie zaprojektowane pojazdy, statki kosmiczne czy roboty występujące w wielkobudżetowych produkcjach filmowych, począwszy od Terminatora, Dystryktu 9, czy Bitwy o Los Angeles – a skończywszy na Transformersach, Batmanie, czy The Avangers? Otóż ich tworzeniem zajmują się specjaliści od modelowania, którzy wyszukując części z niezliczonych modeli rzeczywistych modeli samolotów i pojazdów wojskowych, tworzą z nich zupełnie nowe, hiperrealistyczne – choć całkiem futurystyczne obiekty. Vitaly Bulgarov – doświadczony projektant, mający na koncie m.in. pracę dla Industrial Light and Magic, stworzył niewiarygodną bibliotekę obiektów cyfrowych, z których można modelować rzeczy w dokładnie ten sam sposób.

Źródło: www.bulgarov.com

Źródło: www.bulgarov.com

Bulgarov, który pracuje jako projektant dla branży filmowej i medycznej, posiada imponujące portfolio niezwykłych prac, przedstawiających wysokiej klasy rendery urządzeń, robotów, pojazdów i maszyn wojskowych. Współpracując z fotograf Marią Skotnikovą, stworzył realistyczny świat pełen niesamowitych obiektów z niedalekiej przyszłości, które wyglądają niczym zdjęcia z katalogu firmy produkującej specjalistyczny sprzęt masowej zagłady. Poniżej przedstawiam wybrane projekty – całość możecie obejrzeć pod tym linkiem.

Jak na profesjonalistę przystało, Bulgarov podszedł do swojej pracy w bardzo rzetelny sposób – każdy model, który wygenerował na ekranie swojego komputera, nie jest jednolitym obiektem, lecz składa się z dziesiątek mniej lub bardziej skomplikowanych części. Niedawno Vitaly postanowił udostępnić efekty swojej pracy światu, uruchamiając sklep on-line, w którym można zakupić wybrane zestawy części w formie elektronicznej po to, aby móc konstruować z nich własne modele, dokładnie na tej samej zasadzie jak tworzone są one obecnie, metodą tradycyjną. Każdą z nich można naturalnie wydrukować za pomocą drukarki 3D. Z uwagi na mnogość detali oraz ich przeznaczenie, modele są dedykowane bardziej do druku na profesjonalnych, drogich urządzeniach. Popularny i tani FDM może nie do końca poradzić sobie z odwzorowaniem misternych części zaprojektowanych przez Bulgarova.

Źródło: www.bulgarov.com

Źródło: www.vitalybulgarov.com

Oczywiście tego typu biblioteki nie są niczym nowym. Firmy produkujące profesjonalne oprogramowanie w rodzaju Pixologic i Luxology zamieszczają w swoich programach podobne, cyfrowe magazyny części zamiennych. ZBrush produkcji Pixologic posiada m.in. specjalne pędzle, umożliwiające artystom szybkie i proste tworzenie całych fabryk, podczas gdy Luxology sprzedaje zestawy cyfrowych komponentów, pozwalających projektantom na szybkie projektowanie kokpitów i wnętrz statków kosmicznych i pojazdów.

Źródło: www.bulgarov.com

Źródło: www.vitalybulgarov.com

Dzięki tego typu rozwiązaniom, projektanci i modelarze oszczędzą mnóstwo czasu, łącząc i wykorzystując setki unikalnych części, tworząc nowe, futurystyczne modele pojazdów czy statków powietrznych. W połączeniu z profesjonalnym drukiem 3D, może to wnieść projektowanie na zupełnie wyższy poziom – a to dzięki znaczącemu skróceniu czasu pracy. Tym bardziej, że ceny obiektów autorstwa Vitaly Bulgarova nie są wygórowane (jak na branżę rozrywkową). Najtańszy zestaw kosztuje 15,90 $, a najdroższy 296,88 $. Sklep Vitaly`a znajduje się pod tym adresem.

Vitaly Bulgarov i jego dwa psy... Źródło: www.bulgarov.com

Vitaly Bulgarov i jego dwa psy…
Źródło: www.bulgarov.com

Źródło: www.3dprinterworld.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Dzieła Bulgarova to najwyższa półka. Trafiłem na jego prace już jakiś czas temu. Wiem, że tu przesadzę ale nazwałbym go nawet geniuszem cyberpunku. Nie miałem pojęcia, że oferuje modele 3D swoich renderów. Wielkie dzięki za tego newsa!

    Jeśli ktoś się interesuje tego typu klimatami polecam najnowszego shorta o nazwie KELOID. Apokaliptyczny i postindustrialny klimat wylewa się z każdej minuty tego krótkiego filmu: http://eidesis.tumblr.com/post/63343596686/keloid Mam nadzieję, że wykluje się z tego jakaś dłuższa pełnometrażowa produkcja.

    1. Oglądałem. Wow… Dzięki za link 🙂

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D