Chociaż przed nami dopiero Pierwszy Dzień Wiosny, w świecie drukarek 3D zapanował prawdziwy sezon ogórkowy. Doszło już nawet do tego, że największe portale poruszające tematykę nowych technologii w kontekście druku 3D pokroju Techcrunch`a, 3D Printing Industry czy 3ders.org zaczęły sięgać po artykuły z CD3D… Takie czasy, taka sytuacja… Z braku innych, ciekawszych tematów, postanowiłem zaprezentować coś co być może jest mało poważne, lecz na swój sposób intrygujące. Oto pierwszy w historii kajak wydrukowany przy użyciu drukarki 3D.

Kajak jest autorstwa Jima Smitha z Grass Roots Engineering. Jim stworzył go z 28 kawałków wydrukowanych z ABS, poskręcanych śrubami i uszczelnionych silikonem. Pomiędzy każdą z nich zostały dodatkowo założone mosiężne, gwintowane wkładki termoplastyczne. Ma 5,08 metrów długości i jest oparty na modelu Siskiwit Bay, jednakże z uwagi na technologię wykonania, konstrukcja w ostatecznym rozrachunku została nieco zmodyfikowana. Całkowity koszt konstrukcji wyniósł ok. 500$.

Kajak z drukarki 3D 01

Kajak powstał na autorskiej drukarce 3D Jima Smitha. Generalnie Smith zajmuje się drukiem 3D od 2008 roku, a w 2010 stworzył swoją własną, niskobudżetowa drukarkę 3D o obszarze roboczym na poziomie aż 40,3 x 40,3 x 32,2 cm. Od tamtej pory urzadzenie jest na bieżąco rozbudowywane i modyfikowane, zostały wymienione m.in. głowice i elektronika. W zeszłym roku drukarka 3D została wzbogacona o podgrzewaną komorę roboczą w celu uniknięcia problemów z kurczącym się podczas druku ABS.

Kajak z drukarki 3D 02

Kajak był drukowany na warstwie 0,65 mm, więc z bliska nie wygląda zapewne zbyt ładnie. Również dobór kolorów do każdej z wydrukowanych sekcji jest dość dyskusyjny. Nie mniej jednak kajak utrzymuje się na wodzie, a Jim może być podwójnie zadowolony: ma w czym pływać i piszą o nim serwisy internetowe poświęcone drukowi 3D z całego świata.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D