W zeszłym tygodniu opisywałem pierwszy na świecie projekt otwartego smartwatcha, autorstwa Jonathana Cooka o nazwie OSWatch, którego elementy można wydrukować na drukarce 3D. Dziś pragnę zaprezentować coś odrobinę innego, co choć na pierwszy rzut oka prezentuje się fantastycznie, po dłuższym zastanowieniu jest kompletnie niefunkcjonalne i bezużyteczne – niemniej jednak jak najbardziej warte wspomnienia! Oto Brian Cera, który stworzył plastikową rękawicę służącą za… telefon.

Cera jest artystą grafikiem, który ma doświadczenie w realizacji projektów m.in. w branży gier video. Niedawno zainteresował się cosplayami (czyli tworzeniem strojów i gadżetów na potrzeby odtwarzanie postaci z filmów i gier video) i na fali fascynacji tym, co udało się do tej pory stworzyć licznym entuzjastom tego fenomenu kulturowego, postanowił stworzyć jakiś elektroniczny gadżet, który można nosić. Jako że na rynku z powodzeniem funkcjonują już wielofunkcyjne zegarki – czyli smartwatche, a Google ze zmiennym powodzeniem próbuje przekonać wszystkich do swoich okularów, Cera wymyślił coś zupełnie nowego – rękawicę, z której można dzwonić.

Projekt rękawicy o nazwie Glove One jest bardzo skomplikowany i zajął jego twórcy ponad dwa miesiące na opracowanie, wyprodukowanie i zmontowanie w całość. Został on opublikowany na stronie Instructables z informacją, że osoba która chciałaby go odtworzyć, powinna zarezerwować na jej wykonanie ok. miesiąca. Do jego wykonania zostały wykorzystane: profesjonalna drukarka 3D Connex Objeta, frezarka oraz elektronika i oprzyrządowanie wyjęte z telefonu Burg Watch Phone. Projekt został wykonany na oprogramowaniu SolidWorks i jest w pełni skalowalne do rozmiaru dłoni użytkownika. Jego stworzenie wiąże się ponadto z lutowaniem okablowania do poszczególnych elementów elektronicznych, zatem projekt jest skierowany zdecydowanie do osób z doświadczeniem w pracy z elektroniką.

Glove One 01

Glove One składa się z plastikowego korpusu, baterii, oraz przycisków, głośnika i mikrofonu zamocowanych na poszczególnych palcach. Dodatkowo na wierzchu rękawicy Cera zainstalował logo podświetlane LED`ami. Sam projekt jest inspirowany rękawicami Iron Mana.

Glove One 02

Elementy drukowane zostały wykonane z ABS na profesjonalnej drukarce 3D Object Connex przez znaną firmę usługową Ponoko. Również tam zostały wykonane elementy wymagające frezowania z nierdzewnej stali. Poszczególne elementy rękawicy są na tyle precyzyjne, że do ich drukowania jest zalecana drukarką 3D zapewniająca wyjątkową dokładność wydruku. Tyczy się to przede wszystkim obszarów, gdzie będą insertowane przyciski do wyboru numeru telefonu oraz głośnik i mikrofon. Palce są spięte ze sobą za pomocą malutkich sprężynek i oplotów dentystycznych. Jest to bardzo precyzyjna – wręcz zegarmistrzowska robota.

Glove One 03

Chociaż projekt prezentuje się fantastycznie, to abstrahując od problemów z jego wykonaniem, może służyć wyłącznie jako gadżet. Umiejscowienie przycisków wyboru numeru na palcach powoduje, że używanie dłoni odzianej w rękawicę jest raczej wykluczone. Fakt, iż Glove One jest wykonana z taką precyzją przy użyciu bardzo delikatnych łączeń wymaga bardzo ostrożnego traktowania gadżetu i poza wartością wizerunkową, ma dość ograniczoną funkcjonalność. Mimo wszystko wygląda świetnie!

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D