Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Z cyklu: plotki, domysły i spekulacje, czyli HP podobno pracuje nad drukarką 3D do… szkła???

Rok temu HP – jedna z największych firm elektronicznych na świecie, ogłosiła, że wchodzi w branżę druku 3D. Później co kilka miesięcy koncern podtrzymywał tą zapowiedź, ale… nic więcej się nie działo, poza (wywołanymi specjalnie w ten sposób?) wzrostami kursów akcji na giełdzie. Teraz od pewnego czasu jest w tym względzie pewna cisza. Mimo to, co jakiś czas bardziej dociekliwi komentatorzy i redaktorzy branżowych serwisów internetowych doszukują się poszlak wskazujących na kierunek w którym HP miałoby podążyć? Najnowszą plotką jest informacja, jakoby firma miała tworzyć drukarki 3D drukujące… ze szkła! A dowodem na to ma być pewne ogłoszenie w sprawie pracy…

Póki co, to co wiadomo na pewno, to to, że:

W zeszłym tygodniu HP opublikowało ogłoszenie w sprawie pracy, w którym poszukuje pracownika na stanowisko „Robotics Scientist for 3D Printing” (naukowiec robotyki w druku 3D) do laboratoriów firmy w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Idealny kandydat ma posiadać doświadczenie w robotyce i być w stanie pracować przy projekcie platformy mającej produkować wydrukowane struktury na niepłaskich powierzchniach. W ogłoszeniu napisano ponadto, iż HP Labs pracuje nad hybrydowym drukiem 3D szkła oraz innych nieorganicznych materiałach, który miałby być nanoszony na obiektach produkowanych masowo.

Druk 3D ze szkła nie jest nowatorską technologią – specjalizuje się w niej holenderska firma LuxeXcel produkująca w ten sposób różnego rodzaju soczewki i wyroby optyczne. Mimo wszystko opis zawarty w w/w ogłoszeniu każe podejrzewać, iż HP zamierza popchnąć tą technologię w zupełnie nowym kierunku. Firma już dwa lata temu w swoich opracowaniach biznesowych pisała:

Jako że 90% skorupy ziemskiej składa się z materiałów krzemianowych, można być pewnym iż nie zostaną one wyczerpane. Szkło jest łatwe w recyclingu i jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Jest tanie lecz wygląda szlachetnie, jest przyjemne w dotyku – a co najważniejsze, klienci nie będą nigdy zawiedzeni lub rozczarowani jego kruchością.

Hawlett Packard

Jeżeli powyższe spekulacje okazałyby się prawdą, wiązałoby się to z bardzo dużym rozczarowaniem osób, wizualizujących sobie półki marketów elektronicznych uginających się pod ciężarem tanich drukarek 3D z logiem HP na obudowie. Firma z pewnością odcisnęłaby mocne piętno na branży ale przemysłowej. Technologia, nad którą pracuje HP raczej nie będzie służyć przeciętnemu użytkownikowi w domowych pieleszach. Jestem pewny, że maszyny tego typu znalazłyby duże zastosowanie w produkcji personalizowanych gadżetów, gdzie drukowane szkło może stanowić istotny wyróżnik czy dodatek.

Tak czy inaczej – HP ma wkrótce coś ogłosić… Czy będzie to drukowane szkło czy druk 3D z żywic natryskiwanych podobną metodą do PolyJet, czy jeszcze coś innego, dowiemy się zapewne w przeciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni. Chyba, że tak jak zwykle nie dowiemy się nic, do czego Pani Prezes firmy – Meg Whitman zdążyła nas już przyzwyczaić.

Exit mobile version