Bioszkło jest elastyczne, wytrzymałe oraz sprężyste. Jest biodegradowalne i  sprawdza się idealnie jako materiał do wydruku 3D chrzęści i drobnych kości. Opracowali je naukowcy z Imperial College London oraz University of Milano-Bicocca. Jak podkreślają, jego wytwarzanie jest łatwiejsze od laboratoryjnego opracowywania alternatywnych materiałów używanych do produkcji implantów. Gdzie kryje się sekret nowego materiału?

Bioszkło drukowane w 3D składa się z krzemionki i polimeru o nazwie polikarpolakton. Dzięki tej mieszance ma właściwości, które są idealne do produkcji chrzęści. To biokompatybilny materiał, który dzięki swojej wytrzymałości i giętkości, może być stosowany w leczeniu dysków międzykręgowych, których uszkodzenia wiążą się z ograniczeniami ruchu i ciężkim bólem.

Delikatna tkanka chrzęstna jest podatna na uszkodzenia i ciężko przywrócić ją do normalnego stanu. Jak wynika z badań drukowane w 3D szkło może okazać się nie tylko materiałem łatwym do tworzenia implantów, ale również stymulować wzrost komórek chrzęstnych w ludzkich stawach.

Profesor Julian Jones tłumaczy:

Bioszkło powstało w latach 60 ubiegłego wieku. Było stosowane podczas wojny wietnamskiej do leczenia kości weteranów. Nasze badania pokazują, że jego elastyczna wersja drukowana w 3D sprawdza się jako materiał o strukturze podobnej do tkanki chrzęstnej.

 Julian Jones, Imperial College London

Bioszkło drukowane w 3D to zupełnie nowa generacja materiałów. Produkowane z niego stawy są podobno tysiąc razy twardsze od naturalnych chrzęści, co eliminuje ich urazy. Jak wspominałam na początku, to materiał bazujący na nano i biostrukturach, proteinach i węglowodanach, który  jest połączeniem nieorganicznej krzemionki z organicznym polimerem – polikarpolaktonem.

Grupa naukowców bada zastosowania nowego materiału. Zaczęli od tworzenia implantów kręgów. Kolejne plany to opracowanie materiału odpowiedniego do ramion i kolan. Nie wykluczają również produkcji podpór, które umieszczone w stawach, będą mogły stymulować odnowę komórek chrzęstnych. Materiał jest biodegradowany, zatem z łatwością rozkłada się w ludzkim organizmie.

Odkrycie to ma olbrzymi potencjał, jednak jak podkreśla grupa badaczy pracująca nad projektem, jego rozwój i znajdowanie kolejnych zastosowań bioszkła oraz wprowadzenie go do sprzedaży na szeroką skalę, może zająć nawet 10 lat.

Źródło: http://www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News