Miejsce, które chciałam odwiedzić jako jedno z pierwszych podczas amsterdamskich targów druku 3D, to stoisko Polymakera. Firma regularnie wprowadza nowości do swojej oferty, jednak w tym roku zasłynęła zdecydowanie ze swojej perfekcyjnie przygotowanej kampanii na KickstarterzePolysher – urządzenie, które pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię wydruków 3D, zgarnęło w niej przeszło 430 tysięcy dolarów i niewątpliwie jest jedną z większych ciekawostek branży druku 3D w 2016 r.

Producent innowacyjnych filamentów pochodzi z Chin, jednakże firma posiada jeszcze dwie inne siedziby – w Nowym Yorku oraz w niezwykle klimatycznym mieście Utrecht, położonym zaledwie 40 kilometrów od europejskiej stolicy wolności i “narkoturystyki” – nic zatem dziwnego, że podczas targów mogli czuć się niemal jak u siebie w domu. Niestety, mimo wielu osiągnięć Polymakera w bieżącym roku oraz dobrych kontaktów z managerem produktu, stoisko nieco mnie rozczarowało…

Odwiedzający, którzy naszykowali się na obejrzenie Polyshera musieli niestety obejść się smakiem. Najwidoczniej Polymaker postanowił nie pokazywać maszyny przed jego oficjalną wysyłką (ma ona nastąpić w październiku 2016). Na otarcie łez można było zobaczyć kilka wydruków uzyskanych dzięki technologii PolySmooth, zaprojektowanych przez Nicolasa Takotuu, o których pisałam w maju.

Figurki są faktycznie idealnie gładkie i nie da się na nich zauważyć typowych dla wydruków wykonanych w technologii FDM warstw.

Oprócz pokazowych wydruków na stoisku mogliśmy obejrzeć całą gamę filamentów: PolyPlus PLA, Polymaker PC-Plus, bardzo wytrzymałe PolyMax PLA i PolyMaker PC-Max, elastyczny PolyFlex, imitujący drewno PolyWood oraz materiał do tworzenia supportów – PolySupport. Pokazano także najnowszy produkt firmy – PolySmooth Transparent, który podobnie jak PolySmooth PVB jest używany w urządzeniu Polysher. Będzie on dostępny w sprzedaży za około 2 tygodnie.

Na niekorzyść działał ogólnie panujący harmider oraz ścisk – Polymaker dzielił powierzchnię z producentem podkładek na stół roboczy BuildTak oraz właścicielem platformy Optimater. W porównaniu do naszego rodzimego Fiberlogy, stoisko wyglądało bardzo skromnie.

Wydruki zaprezentowane podczas AM Europe 2016 naprawdę powalały jakością, jednak zdecydowanie brakowało Polyshera. Z drugiej strony, firma może stosować się do zasady “mniej znaczy więcej” i dlatego nie zdecydowała się na wystawienie urządzenia przed rozpoczęciem wysyłek do kickstarterowych backersów? Czasami takie przedpremierowe pokazy kończą się falą pytań “Kiedy? Kiedy? Kiedy?”, “Ile mam jeszcze czekać?”, które na dłuższą metę są niesamowicie uciążliwe…

osiol-ze-shreka-3

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować