Pandemia spowodowana nagłym wybuchem liczby zachorowań na COVID-19 zmieniła postrzeganie dotychczasowych metod produkcji i łańcuchów dostaw. To prowadzi do wielu zmian, również w świecie druku 3D. Szejk Hamdan bin Mohammed, książę koronny Dubaju i przewodniczący Rady Dubajskiej Fundacji Przyszłości (DFF) podjęli decyzję o przekształceniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich w… globalne centrum druku 3D. 

Sojusz Strategiczny ds. druku 3D ma zjednoczyć organizacje rządowe, naukowców i firmy drukarskie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na całym świecie. Strategia ma na celu produkcję szerokiej gamy towarów, która przyniesie szereg korzyści, m.in. zwiększy wydajność sektorów rządowych, gospodarczych, zdrowotnych i naukowych. 

Sojusz strategiczny drukowania 3D w Dubaju jest zintegrowany z planem rozwoju Emiratów. Jego celem jest redukcja kosztów, poprawa wydajności i wsparcie kluczowych sektorów gospodarki. Do konkretnych planów należy wprowadzenie nowego prawa, według którego do 2025 roku 25% elementów nowych budynków musi być wyprodukowane w technologii addytywnej!

Jak mówi szejk Hamdan, dzięki utworzeniu stworzeniu sieci firm, możliwa będzie natychmiastowa reakcja i pomoc członkom sojuszu w sytuacjach kryzysowych. Zgodnie z doniesieniami agencji prasowej Emirates News Agency, współpraca zapewni strategiczną sieć, która będzie w stanie sprostać wymaganiom różnych sektorów w ciężkich czasach, poprzez współpracę publiczno-prywatną. Sprecyzowano także nowe wytyczne, w celu stworzenia ośrodków rozwoju, testowania i wykorzystania technologii druku 3D. Według ustaleń, do współpracy zaproszono centra badawcze, międzynarodowe firmy i start-upy z całego świata. 

Sojusz początkowo skupi się na zwiększeniu wydajności wytwarzania produktów ochrony zdrowia i sprzętu medycznego, potrzebnego w walce z koronawirusem. Zgodnie z postanowieniami, pakt ma zaspokoić zarówno bieżące potrzeby i zapewnić zapasy sprzętu medycznego na przyszłość. Nowo utworzone linie produkcyjne, mają wytwarzać zestawy ochronne, skanery, respiratory, maski i materiały laboratoryjne. Największy magazyn do przechowywania i dystrybucji tych produktów znajdzie się właśnie w Dubaju. 

Według założeń strategii, Dubaj ma stać się ogólnoświatowym ośrodkiem druku 3D. Centrum Innowacji prowadzone przez Urząd Miasta Dubaju, będzie miało swoją siedzibę w największym na świecie budynku wyprodukowanym w technologii 3D. Znajduje się on w Al Warsan i został zapisany do Księgi Rekordów Guinessa jako pierwszy dwupiętrowy obiekt budowlany, stworzony w technologii przyrostowej. 

Źródło: thenational.ae

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D