Powoli uczymy się żyć w nowej rzeczywistości, będącej efektem trwającej nadal pandemii COVID-19. Powoli znoszone są obostrzenia, jednak nadal nie wiadomo, kiedy możliwy będzie powrót imprez targowych. Pomimo to, wczoraj organizatorzy targów Formnext poinformowali, że ich targi technologii przyrostowych w Frankfurcie nad Mennem odbędą się zgodnie z planem, czyli w dniach 10–13 listopada 2020 r. Te targi będą jednak różnić się pod wieloma względami od poprzednich edycji wydarzenia.

W opublikowanym 14 maja oficjalnym komunikacie Mesago Messe Frankfurt, firma zajmująca się organizacją wydarzenia, zapewnia, że realizacja wydarzenia jest planowana w zwyczajowym, późnojesiennym terminie. Podkreślają jednak, że wydarzenie będzie wyjątkowe pod względem zapewnienia użytkownikom określonych warunków w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Równocześnie, trwają prace nad możliwością połączenia klasycznej koncepcji targów z rozwiązaniami cyfrowymi.

Sascha F. Wenzler, wiceprezes Formnext, Mesago Messe Frankfurt, podkreśla szczególną rolę targów branżowych i możliwości kontaktu z innymi przedstawicielami technologii addytywnych. Zdaje sobie sprawę, ze cyfrowa interakcja nie jest w stanie zastąpić kontaktu twarzą w twarz, jednak na przestrzeni ostaniach kilku miesięcy okazało się, że formuła wirtualnych spotkań oferują wiele możliwości i z powodzeniem może zostać wykorzystana również w organizacji targów.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Organizatorzy jako przykład podają możliwość cyfrowej prezentacji produktów za pośrednictwem dedykowanej platformy, nad którą prace są obecnie prowadzone. Takie rozwiązanie może być odpowiednie w obliczu problemów logistycznych i transportowych z jakimi boryka się cały świat.

To, czy targi odbędą się według zapowiedzi zależy od kolejnych etapów znoszenia obostrzeń, np. otwarcia granic. Jeśli zgodnie z przewidywaniami naukowców będziemy mieli do czynienia z drugą falą zachorowań, granice mogą ponownie zostać zamknięte. Jednak obecnie organizatorzy są dobrej myśli. W myśl dokumentu wydanego przez rząd Niemiec, targi nie są już zaliczane do kategorii dużych wydarzeń, które stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia. Jak zaznacza Wenzler, targi są motorem innowacji w przemyśle, który jest szczególnie istotny, zwłaszcza po miesiącach zastoju gospodarczego w wielu branżach i sektorach.

Jeżeli chodzi o specjalne warunki realizacji wydarzenia, to organizatorzy wymieniają m.in. zmniejszenie gęstości odwiedzin oraz zagwarantowanie wysokich standardów higieny. Obecnie trwa faza opracowywania najodpowiedniejszych metod realizacji wymienionych koncepcji.

Formnext to największa impreza targowa poświęcona technologiom przyrostowym na świecie. Z roku na rok zrzesza coraz większa liczbę wystawców i odwiedzających. Na targach Formnext 2019 swoje usługi i produkty przedstawiało 852 wystawców, a wydarzenie przyciągnęło 34,532 odwiedzających. Organizatorzy wierzą, ze tegoroczna edycja, mimo dużych przeszkód będzie mogła się odbyć, jednak w obecnej sytuacji trudno mieć co do tego pewność.

Źródło: formnext.mesago.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D