Cóż, teoretycznie nie jest to żadną tajemnicą, wystarczy spojrzeć na oficjalną specyfikację tej drukarki 3D. Niemniej jednak, z kim bym nie rozmawiał, każdy nie kryje zaskoczenia gdy o tym mówię… W gruncie rzeczy, podczas niedawnej rozmowy sam się złapałem na tym, iż myślałem, że MakerBot Z18 drukuje jednak z ABS. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą, duży obszar roboczy i bardzo wysoką cenę. Zdecydowanie zbyt wysoką jak na drukarkę 3D drukującą tylko z PLA… Czy takie urządzenie ma w ogóle rację bytu? Pytanie to jest jak najbardziej na czasie, gdyż wczoraj MakerBot ogłosił, iż rozpoczyna wysyłkę pierwszych egzemplarzy Z18.

Targi CES w Las Vegas w styczniu tego roku były jednym z najważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce w branży niskobudżetowego druku 3D w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zaprezentowano na nim aż 5 spektakularnie prezentujących się urządzeń – dwóch drukarek 3D ze stajni 3D Systems – Cube 3 i CubePRO oraz trzech MakerBotów – Mini, Replicatora 5-tej generacji i chyba największe zaskoczenie jeśli chodzi o tą firmę, czyli właśnie Z18. Od tamtej pory minęło pół roku, a z Cube`ów w dalszym ciągu nikt nie korzystał, a na MakerBota spłynęła fala krytyki za wadliwe wykonanie Replicatora „piątki. Potem doszła jeszcze fatalna pod względem PR afera z patentowaniem cudzych projektów z Thingiverse i wizerunek najbardziej rozpoznawalnej firmy produkującej drukarki 3D na świecie mocno podupadł…

Być może notowania firmy Bre Pettisa poprawią nieco trafiające na rynek Mini i Z18? Jeśli chodzi o tą pierwszą drukarkę 3D, to jest to urządzenie przeznaczone dla użytkowników domowych, z bardzo małym obszarem roboczym (10 cm x 10 cm x 12.5 cm) i niską jak na MakerBota ceną (1375 $ – ok. 4500 PLN). Replicator Mini nie ma podgrzewanego stołu i drukuje tylko z PLA. Z18 to zupełnie inna jakość i inny klient docelowy. Drukarka 3D reklamowana jako urządzenie klasy „prosumer” jest bardzo duża i widać w niej wpływ Stratasysa, którego MakerBot jest od roku częścią. Obszar roboczy jest na poziomie 30 x 30 x 45 cm, urządzenie posiada również zamkniętą, podgrzewaną komorę roboczą. Dodatkowo na wyposażeniu jest kamera z możliwością podglądu pracy drukarki 3D z poziomu urządzeń mobilnych. Cena robi wrażenie – Z18 kosztuje aż 6499 $ (ok. 21500 PLN). Podobnie jak Mini drukuje tylko z PLA…

No właśnie – tylko z PLA. Po co więc ta zamknięta i podgrzewana komora robocza? Skąd tak wysoka jak na to dość duże ograniczenie cena? Bo wiadomo, że nazywanie Z18-ki urządzeniem klasy „prosumer” jest tylko i wyłącznie zabiegiem marketingowym. Nikt kto myśli o poważnym i profesjonalnym wykorzystywaniu tych urządzeń w pracy projektowej i inżynierskiej, nie będzie bawił się w druk 3D z PLA. Tym bardziej, jeśli ma do wyboru całe mnóstwo urządzeń o lepszych, lub porównywalnych parametrach technicznych i bez porównania niższej cenie.

Skąd zatem to ograniczenie? Moim zdaniem to wina Stratasysa. Gdyby nowe MakerBoty mogły drukować z ABS stanowiłyby realną konkurencję dla maszyn z serii Dimension, które z kolei występują w dużo wyższych cenach. Oczywiście MakerBoty nie drukowałyby tak dobrze, lub nie posiadałyby tak wielu udogodnień, jednakże mogłyby wpływać na decyzje zakupowe potencjalnych klientów firmy. Na chwilę obecną – nie ma ABS – nie ma problemu.

MakerBot ma wciąż bardzo silną pozycję w USA i mimo szeregu wpadek jakie miały miejsce ostatnimi czasy nie grozi mu jakiś spektakularny upadek. Z drugiej jednak strony wydaje mi się, że raczej nie zdobędzie już znaczącej – lub porównywalnej pozycji w Europie czy Azji. Tutaj głównymi odbiorcami drukarek 3D są firmy i instytucje, gdzie jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest mimo wszystko ABS. Gdy dodamy do tego wysoką cenę, powiększoną dodatkowo o koszty podatków i transportu oraz bardzo silną konkurencję, okaże się wkrótce, że sprowadzanie Replicatorów Mini, „pięć” i Z18 okaże się bezzasadne.

Jeżeli miałbym coś doradzić, to kupujcie Replicatora 2 lub 2X. To sprawdzone urządzenia i przyniosą wiele satysfakcji w trakcie pracy.

Źródło: www.makerbot.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. Nie przesadzajmy z tym ABS-em. Zależy co ma drukować drukarka. Jeżeli elementy prototypowe w których ważna jest tylko wizuana strona produktu to po co wąchac opary ABS. Nawet w prtotypach nazwijmy je konstrukcyjnych, jednarazowych PLA jest w stanie wytrzymać kilka ugięć np. zaczepów.
    Takie wydruki po skończeniu projektu i tak wyladują w koszu to w sumie lepiej żeby były łatwiejsze w utylizacji.

  2. Wielkie mi novum. Cube i CubeX 3D Systemu też nie drukują ABS-em. Wiele innych firm też odchodzi od ABS-u.
    Podgrzewany do temperatury topnienia ABS jest szkodliwy i amerykanie już to dawno wiedzą i nie ryzykują procesów o utratę zdrowia.

    1. Rece i nogi opadaja jak czytam takie historie z nikad, niczym szpiegowanie ludzkosci poprzez GPS ktory WYSYLA pozycje do satelit.

Comments are closed.

You may also like