Dawid kontra Goliat, czyli starcie RepRapa z Objetem

24

Metoda FDM(fused deposition modeling) jest najpopularniejszą techniką druku 3D na świecie. Jest to stosunkowo stara metoda wynaleziona w latach 80 XX wieku i stosowana z powodzeniem do dzisiaj w wielu drukarkach profesjonalnych. Na metodzie tej bazują także tańsze drukarki typu RepRap i to dzięki nim metoda FDM stała się najbardziej znaną i rozpowszechnioną techniką druku 3D na świecie. Można powiedzieć,że dzięki popularności niedrogich i prostych w złożeniu drukarek typu RepRap metoda FDM trafiła pod strzechy.

Jako producent sklejkowych drukarek typu RepRap byłem bardzo ciekawy różnicy w jakości wydruku pomiędzy urządzeniami, które dzieli przepaść technologiczna. Dlatego doprowadziłem do małego porównania swojej drukarki z drukarką Objet30 dostępną na terenie Elbląskiego Parku Technologicznego.

Maszyna Objet30 to dzieło prawdziwego giganta jakim jest firma Stratasys. Jest to urządzenie drukujące warstwą 28um, korzystające z 2 podgrzewanych głowic nakładających materiał utwardzany światłem UV. Maszyna jest prosta w obsłudze, gwarantuje wysoką jakość wydruków oraz stosunkowo szybki -jak na profesjonalne drukarki- wydruk . Objet30 jest najtańszą drukarką 3D w ofercie firmy Stratasys, należy jednak z góry powiedzieć, że jedno napełnienie tej drukarki fotopolimerem i niezbędnym materiałem podporowym kosztuje więcej niż średniej klasy pełny zestaw do samodzielnego złożenia.

Czy da się w ogóle porównać sposób pracy z tymi dwoma drukarkami i ich finalne efekty?

Drukarki te różnią się wykorzystywanym materiałem, w przypadku Objet30 jest to jak wspominałem fotopolimer. Zostaje on nanoszony w temperaturze 70 stopni Celsjusza i utwardzany UV. Wykonany model z materiału o nazwie VeroGray charakteryzowało pełne wypełnienie. Wydruk na RepRapie (drukarka BYQ) był wykonany z PLA nanoszonego w temperaturze 180 stopni Celsjusza i miał częściowe wypełnienie (w przypadku minionka- Honeycomb 30%).

Przygotowałem dla Państwa żartobliwą relację ze spotkania tych dwóch drukarek….

Podsumowując, wydruk na RepRapie trwał ok. 1h i nadawał się do użytku zaraz po zdjęciu ze stołu roboczego. W przypadku drukarki firmy Stratasys model po wydrukowaniu wymagał jeszcze dodatkowego oczyszczenia z materiału podporowego za pomocą myjki ciśnieniowej. Doliczając czyszczenie wydruk trwał ok. 3h. Waga wydruku na RepRapie wynosiła 3.69g, dla Objet30 na tej samej wielkości wydruk zużyto 24g materiału, gdzie wliczono również materiał podporowy. Jakość wydruków widać na załączonych zdjęciach. Warto zauważyć, że w obu przypadkach występują prążki.

foto1-1

foto2-1

foto3-1

foto4-1

foto5-1

foto6-1

foto7-1

foto8-1

foto9-1

foto10-1

foto11-1

foto12-1

foto13-1

foto14-1

foto15-1

foto16-1

foto17-1

foto18

foto19-1

Grafika przewodnia: [1]
Fotostory: Marcel Kwiatkowski
Model do druku 3D: Minion

Udostępnij.

O autorze

Paweł Janusz Dobrowolski

Pasjonat Automatyki i Robotyki. Orędownik arduino oraz wolnego oprogramowania. Właściciel firmy PJD – Automatyka. Współzałożyciel FabLab Trójmiasto. www.pjd-automatyka.pl