Metoda FDM(fused deposition modeling) jest najpopularniejszą techniką druku 3D na świecie. Jest to stosunkowo stara metoda wynaleziona w latach 80 XX wieku i stosowana z powodzeniem do dzisiaj w wielu drukarkach profesjonalnych. Na metodzie tej bazują także tańsze drukarki typu RepRap i to dzięki nim metoda FDM stała się najbardziej znaną i rozpowszechnioną techniką druku 3D na świecie. Można powiedzieć,że dzięki popularności niedrogich i prostych w złożeniu drukarek typu RepRap metoda FDM trafiła pod strzechy.

Jako producent sklejkowych drukarek typu RepRap byłem bardzo ciekawy różnicy w jakości wydruku pomiędzy urządzeniami, które dzieli przepaść technologiczna. Dlatego doprowadziłem do małego porównania swojej drukarki z drukarką Objet30 dostępną na terenie Elbląskiego Parku Technologicznego.

Maszyna Objet30 to dzieło prawdziwego giganta jakim jest firma Stratasys. Jest to urządzenie drukujące warstwą 28um, korzystające z 2 podgrzewanych głowic nakładających materiał utwardzany światłem UV. Maszyna jest prosta w obsłudze, gwarantuje wysoką jakość wydruków oraz stosunkowo szybki -jak na profesjonalne drukarki- wydruk . Objet30 jest najtańszą drukarką 3D w ofercie firmy Stratasys, należy jednak z góry powiedzieć, że jedno napełnienie tej drukarki fotopolimerem i niezbędnym materiałem podporowym kosztuje więcej niż średniej klasy pełny zestaw do samodzielnego złożenia.

Czy da się w ogóle porównać sposób pracy z tymi dwoma drukarkami i ich finalne efekty?

Drukarki te różnią się wykorzystywanym materiałem, w przypadku Objet30 jest to jak wspominałem fotopolimer. Zostaje on nanoszony w temperaturze 70 stopni Celsjusza i utwardzany UV. Wykonany model z materiału o nazwie VeroGray charakteryzowało pełne wypełnienie. Wydruk na RepRapie (drukarka BYQ) był wykonany z PLA nanoszonego w temperaturze 180 stopni Celsjusza i miał częściowe wypełnienie (w przypadku minionka- Honeycomb 30%).

Przygotowałem dla Państwa żartobliwą relację ze spotkania tych dwóch drukarek….

Podsumowując, wydruk na RepRapie trwał ok. 1h i nadawał się do użytku zaraz po zdjęciu ze stołu roboczego. W przypadku drukarki firmy Stratasys model po wydrukowaniu wymagał jeszcze dodatkowego oczyszczenia z materiału podporowego za pomocą myjki ciśnieniowej. Doliczając czyszczenie wydruk trwał ok. 3h. Waga wydruku na RepRapie wynosiła 3.69g, dla Objet30 na tej samej wielkości wydruk zużyto 24g materiału, gdzie wliczono również materiał podporowy. Jakość wydruków widać na załączonych zdjęciach. Warto zauważyć, że w obu przypadkach występują prążki.

foto1-1

foto2-1

foto3-1

foto4-1

foto5-1

foto6-1

foto7-1

foto8-1

foto9-1

foto10-1

foto11-1

foto12-1

foto13-1

foto14-1

foto15-1

foto16-1

foto17-1

foto18

foto19-1

Grafika przewodnia: [1] Fotostory: Marcel Kwiatkowski
Model do druku 3D: Minion

Paweł Janusz Dobrowolski
Pasjonat Automatyki i Robotyki. Orędownik arduino oraz wolnego oprogramowania. Właściciel firmy PJD – Automatyka. Współzałożyciel FabLab Trójmiasto.

    24 Comments

    1. Wszystko spoko, tylko Objeta raczej nie kupuje sie do drukowania minionkow…

      1. Trzeba jednak przyznać, że taki minion jest bardzo dobrym modelem odniesienia. Można wydrukować coś bardziej finezyjnego, tylko koszty…A tak w „stówce” można było zamknąć porównanie 😉

        1. Nie jest dobrym modelem. Dlaczego? Bo nie podejdziesz do niego z suwmiarka. Nie sprawdzisz dokladnosci wymiarow, nie zbadasz odksztalcen, nie porownasz lukow. Co najwyzej stwierdzisz ktory jest Twoim zdaniem ladniejszy.

          Rozumiem, ze modele kalibracyjne sa raczej nudne a minion fajnie bedzie wygladal na polce, ale moim zdaniem ciezko w tym przypadku mowic o jakimkolwiek sensownym porownaniu…

          1. Idea jest taka żeby drukarki rozpowszechnily się wśród ludzi którzy nie wiedzą co to suwmiarka, więc takie subiektywne porównanie jest jak najbardziej na miejscu 😉

          2. Zgadza się, porównanie mija się z celem i ten artykuł jest tylko żartobliwą próbą przybliżenia profesjonalnego druku 3d osobą, które się pierwszy raz z tym spotykają.

            I suwmiarka nie jest dokładnym narzędziem pomiarowym.

            1. Skoro idziemy w ta strone bardziej interesujacy bylby zwykly klocek LEGO. Ludzi faktycznie moze srednio interesowac czy minion bedzie troche mniejszy czy wiekszy, ale klocki musza do siebie dobrze pasowac i umozliwiac bezproblemowa budowe scian.Tu wyniki bylyby znacznie ciekawsze. 🙂

            2. Objet i tak musi drukować minimum 1 w tygodniu, więc dorzucić klocek lego do druku, nie będzie kłopotem. Proszę tylko o model.

            3. http://www.thingiverse.com/thing:39786

              Ten jest fajny – bez oszukiwania z uproszczonymi ksztaltami 🙂

            4. Tu RepRap może nie dać rady, jakoś nie widzę łatwej możliwości usunięcia supportu z tego modelu 😉

            5. Da radę to wydrukować bez supportu, nie będzie od spodu zbyt pięknie ale jak najbardziej funkcjonalnie.

            6. Typowy overhang test. dla pewnych odległości pomiędzy mostami nie trzeba stosować supportu.
              https://lh6.googleusercontent.com/-1uJoqH5-puc/UtVmGHGTo7I/AAAAAAAABZo/k1g0Oun9qvY/w958-h637-no/DSC_0937.JPG
              Co ciekawe, to jest nie możliwe do wydrukowania bez suportu na Objet bo on z natury drukuje z supportem -> Chyba że jest jakiś myk aby to obejść to chętnie się dowiem, bo support jest drogi i a marnuje się go bardzo dużo.

    2. Paweł porównując drukarki, spróbuj następnym razem odnieść się do technologii i aplikacji w których może być wykorzystana. Krótko rzecz ujmując proponuje wykonać prosty torture test na jednym i drugim urządzeniu i dopiero opisać różnice. Ponad to są to dwie różne technologie ….Propagowanie drukarek 3d to jedno ale liczy się rzetelne podejście do tematu. Pozdrawiam

      1. Technologia, jak już wcześniej napisałem, jest taka sama, czyli FDM. Drukarki różnią się jedynie materiałem jakiego używają.

        Wyniki torture testu z góry można przewidzieć. Na objet wydruk będzie wyglądał przepięknie, ale na RepRapie będzie bardziej wytrzymały.

        1. Taka sama technologia? To ja chyba mam problem z oczami bo nie widziałem żeby Objet miał drukarki FDM 😉

          Druga sprawa śmieszy mnie propaganda drukarkowa, zwłaszcza z udziałem reprapa, jak sobie wyobrażasz jak zwykły człowiek nie zaznajomiony z technologią miałby złożyć sobie koszmarnego reprapa i później przebrnąć przez morze problemów z konfiguracją? Tak w ogóle po co drukarka ma być w każdym domu? Czy ploter, laser, kserokopiarka, niszczarka do papieru, maszyna CNC jest w każdym domu? Miejsce drukarek jest tam gdzie coś się na nich tworzy i ewentualnie zarabia. Jeżeli już chciałbyś żeby zagościły w każdym domu co nigdy i tak nie będzie miało miejsca, to taka drukarka 3d musiałaby dojść co najmniej do poziomu drukarki papierowej, a to nie nastąpi przez kilka/kilkanaście lat, i tego miejsca na pewno nie zajmie reprap sprzedawany w kicie do samodzielnego zestawu.

          Wracając do czasu wydruku Objet vs Reprap, to odpowiedź jest prosta drukowałeś na minimum 5 lub 10x wiekszej warstwie na reprapie, poza tym wydruk z reprapa wyglada tragicznie. Prawie rok temu kupiłem z ciekawości reprapa w „wydniu” U-Designa Bibone jedno z większych nieporozumień na rynku. Montaż, elementy, jakość wydruku a przede wszystkim czas który trzeba spędzić na złożenie, kalibrację i dalsze naprawy bo awaryjność jest tak wysoka że nikt nawet nie próbuje dawać na to gwarancji, oczywiście według prawa obowiązuje chociaż rękojmia 😉

          1. Ale jak to? Przecież „wszyscy wiedzą”, że jak ktoś nie jest zadowolony z RepRapa to znaczy, że nie umie go obsługiwać… Widać nie rozumiesz tej idei. 😀

          2. Nie podważam wyższości Objeta nad RepRapem. Objet jest drukarką profesjonalną i poważne porównanie nie jest możliwe.

            Stratasys posiada również Makerbota, który jest również drukarką FDM. Technologia polyjet również do nich należy.

    3. Zaladuj 5-10 tych minionkow na raz do objeta zobaczysz magie a potem wylej kubel zimnej wody na reprapa bo sie zapedziles.

      Wystarczylo tez zaladowac do Objet dwie figurki pokazane z PLA i tez juz by bylo po zawodach.

      1. Zgadza się. Objet jest drukarką profesjonalną do wydruków masowych ze względu na szybkie drukowanie warstwami. Jednakże, wydrukowanie 10 minionków będzie wciąż dużo droższe niż na RepRapie.

    4. Jak obiecałem tak zrobiłem:
      https://lh6.googleusercontent.com/28XkvjegkVq8WymNTmedTntyqZOEn_RXVy8kDa4GFSI=w724-h543-no
      Te czerwone klocki wydrukowały się w czasie drukowania tych 2. Całkowitym czasie.

      1. A na jakiej warstwie drukowałeś na RepRapie?

        1. Optymalnej dla tego typu drukarki, czyli 0.2mm.

          1. Czyli jakies 8-10x większa niż na Objet, więc reasumując gdybyś ustawił RepRapa (oczywiście się nie da – ale zakładając hipotetycznie że się da) na rozdzielczość Objeta RepRap byłby o wiele wolniejszy. A ogólnie rzecz biorąc porównanie bez jakiegokolwiek sensu.

            1. Jak się nie przeczytało ze zrozumieniem tekstu artykułu, to może rzeczywiście.

    5. […] 7. Duża prędkość wydruku przy zachowaniu dobrej jakości, oraz pełen wpływ na prędkość wydruku w drukarce RepRap, co nie jest już takie oczywiste, w przypadku komercyjnych, zamkniętych drukarek. Tu polecamy b. fajny artykuł na stronie CD3D. […]

    Comments are closed.

    You may also like