Niejednokrotnie na łamach portalu autorzy pisząc o wykorzystaniu technologii przyrostowych w przemyśle stawiali tezę, że druk 3D zmieni oblicze logistyki. Ta tendencja jest szczególnie widoczna w produkcji części zamiennych – w przypadku konieczności wymiany uszkodzonego elementu może on zostać wykonany na żądanie, co eliminuje dodatkowe koszty związane z magazynowaniem czy transportem.

I chociaż wiele firm dostrzegło potencjał drzemiący w tej metodzie, o większości tego typu doniesień pisaliśmy w kontekście zamiarów i planów. W międzyczasie DB Schenker, niemieckie przedsiębiorstwo logistyczne, jako pierwszy operator logistyczny na świecie rozpoczął świadczenie usług druku 3D.

Proces zamawiania wydruków odbywa się za pośrednictwem autorskiej platformy eSchenker, gdzie klienci mogą przesłać projekt 3D, wybrać materiał (biorąc pod uwagę jego własności mechaniczne czy kolor), zapoznać się z przedziałem cenowym a następnie dokonać zamówienia.

Obecnie oferta firmy logistycznej jest całkiem szeroka – obejmuje zarówno druk 3D elementów z materiałów polimerowych jak i detali metalowych, dedykowanych przemysłowi medycznemu (wytwarzanych z certyfikowanych proszków stali nierdzewnej 316L).

W zakres obowiązków firmy DB Schenker wchodzi organizacja procesu drukowania przestrzennegooraz dostawy zleconych zamówień za pośrednictwem wspomnianego portalu internetowego. Przedsiębiorstwo nie posiada natomiast swoich drukarek, a wykonywanie wydruków 3D powierza firmom zewnętrznym z którymi współpracuje (są to zarówno innowacyjne start-up’y jak i  renomowane firmy).

To nie pierwszy kontakt firmy z technologią druku 3D – od 2015 roku DB Schenker Enterprise Lab w Dortmundzie prowadzi badania nad możliwościami i rezultatami wynikającymi z wdrażania druku 3D w procesach produkcyjnych. Jak przyznaje Jochen Thewes, CEO of Schenker AG, technologie addytywne w niektórych przypadkach mogą być alternatywą dla transportu towarów. DB Schenker dąży do wykorzystania potencjału tej technologii – odpowiada na potrzeby klientów, oferując innowacyjne rozwiązania z zakresu metod przyrostowych.

Według przewidywań specjalistów z firmy, wzrost popytu na usługi druku 3D zauważalny jest w wielu gałęziach produkcji, szczególnie tam, gdzie wymagane są elementy o trudnych do odtworzenia geometriach w niewielkich ilościach. Firma szczególne nadzieje wiąże z drukiem 3D z metalu (szczególnie tytanu) oraz materiałów kompozytowych.

Źródło: biznes.newseria.pl

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like