DB Schenker – czołowa, europejska firma logistyczna, specjalizująca się w transporcie lądowym, lotniczym i morskim oraz zapewniania kompleksowych rozwiązań magazynowych i zarządzaniem globalnym łańcuchem dostaw, uruchomił pierwszy „wirtualny magazyn”, skierowany do klientów z sektora budowy maszyn, motoryzacji i transportu kolejowego. Idea projektu polega na produkcji części na żądanie z wykorzystaniem technologii druku 3D i realizację tego typu zamówień tak blisko klienta końcowego, jak tylko możliwe. Nowa usługa Schenker jest obecnie oferowana klientom na całym świecie.

Wirtualny magazyn Schenker zmienia paradygmat klasycznej produkcji przemysłowej, opartej o wytwarzanie dużej liczby części na potrzeby serwisu lub gwarancji i magazynowania ich w jednym lub kilku magazynach na świecie. W tym przypadku „magazynowane” są jedynie pliki cyfrowe, a produkcja danej części jest realizowana tylko i wyłącznie gdy jest komuś potrzebna w lokalnym oddziale. Z jednej strony ogranicza to początkowy wolumen produkcyjny, gdzie istotny procent części jest produkowana na zapas i do przyszłego – ewentualnego wykorzystania, a z drugiej ogranicza koszty frachtu międzynarodowego, sprowadzając się do dystrybucji lokalnej.

Tak opisuje to Jochen Thewes – dyrektor generalny DB Schenker:

Jesteśmy pierwszym globalnym dostawcą usług logistycznych, który oferuje dostawę części zamiennych za pomocą druku 3D. Produkty z naszego wirtualnego magazynu są dostępne w najkrótszym możliwym czasie i są wytwarzane dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

To przykład tego, co logistyka przyszłości może zrobić dla klienta. Celem jest uniknięcie niepotrzebnego magazynowania i uczynienie łańcuchów dostaw jeszcze bardziej stabilnymi i elastycznymi.

Źródło: www.dbschenker.com

W obliczu rosnących wyzwań w globalnej logistyce, innowacje cyfrowe jak dostawa części zamiennych wykonanych za pomocą druku 3D, tworzą prawdziwą wartość dodaną dla klientów w wielu obszarach. DB Schenker ściśle współpracuje z Deutsche Bahn, która ma już duże doświadczenie w druku 3D – ponad 80.000 części wyprodukowanych wykonanych z różnych materiałów i technologii przyrostowych.

Thewes dodaje:

Chcemy skrócić odległości, a jednocześnie sprawić, że produkty będą dostępne szybciej i taniej. Aby to osiągnąć, jesteśmy w pełni zaangażowani w innowacje cyfrowe.

Według naszych ustaleń do dziesięciu procent akcji firm można wytwarzać lokalnie.

Części zamienne, które są potrzebne stosunkowo rzadko oraz części, które muszą być przechowywane w dużych ilościach ze względu na wysokie minimalne ilości zakupu, są szczególnie odpowiednie do druku 3D. Wirtualne przechowywanie komponentów odbywa się poprzez bezpieczne przesyłanie planów konstrukcyjnych 3D do chmury.

Źródło: www.dbschenker.com
Zdjęcie: www.dbschenker.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News