Wydrukowane meble w przystępnej cenie? Wkrótce będzie to możliwe. Wszystko za sprawą nowej drukarki 3D  DeltaWASP Pellet. Urządzenie ma 3 metry wysokości i będzie mogło wydrukować obiekt mierzący nawet metr. Kosztowne filamenty zostały zastąpione tanim granulatem.

Włoska firma WASP wprowadziła nową linię drukarek 3D, przystosowaną do druku dużych obiektów. Pierwsze testy potwierdziły możliwość wydruków o wysokości około 1 metra, ale w przyszłości ich rozmiary będzie można modyfikować. Drukowanie dużych obiektów przy użyciu filamentu o małej średnicy jest bardzo niepraktyczne i czasochłonne. Dlatego firma WASP zdecydowała się na produkcję głowicy o średnicy od 4 do 10 mm, która znacznie przyspieszy ten proces.

WASP zadbał również o obniżenie kosztu druku. Ceny filamentów wahają się od 50 do 160 zł, a zakup dobrej jakości szpuli filamentu to wydatek co najmniej 100 zł. Dlatego WASP postanowił wykorzystać tańszy granulat, w cenie zaledwie 13 zł (ok. 3€) za 1 kg. W tym celu zaprojektowano extruder, który poradzi sobie z tym materiałem. Producent zapewnia, że 10 kg granulatu wystarczy na ok. 8 godzin drukowania.

delta_wasp_pellet_3dprinter_3

WASP powołał zespół składający się z absolwentów, projektantów oraz profesorów, którzy opracowali szereg kreatywnych rozwiązań. Dzięki drukarce 3D DeltaWASP Pellet zrealizowali swoje projekty mebli – stoły, taborety i krzesła. Największym zainteresowaniem cieszył się projekt krzeseł Giorgia Gurioli, doświadczonego nauczyciela z ISIA-Faenza, który rozwinął student odbywający staż w WASP – Giulio Buscaroli.

Od samego początku zamysłem WASP była produkcja towarów pierwszej potrzeby. Z tego powodu WASP postawił na rozwój i innowację. Dobra drukarka jest dokładna i szybka, gwarantuje wydruk przedmiotu, który zainteresuje przemysł produkcyjny oraz świat projektantów. Drukarka ta, może wydrukować produkt końcowy, który może być użyty w rzemiośle cyfrowym i w innych pracach. Te elementy w polityce firmy określa się jako Maker Economy.

Massimo Moretti, założyciel WASP

Drukarka już wkrótce pojawi się na rynku. WASP chce udostępnić ją dla FabLabów, które stawiają na własną produkcję mebli. To kolejny krok do realizacji założonego Maker Economy: mali przedsiębiory mogą wytwarzać standardowe przedmioty, których produkcja wymaga drogich urządzeń.

delta_wasp_pellet_3dprinter_chair_10

Druk 3D jest produktem niszowym, co wiąże się z jego wysoką ceną. Rozwiązanie WASP pokazuje coś zupełnie innego. Producent nie podał jeszcze wprawdzie ceny urządzenia, jednak cena 13 zł za 1 kg granulatu do druku, z którego można wytworzyć meble, zdecydowanie zmienia spojrzenie na koszt druku 3D.

Źródło: WASP

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    1 Komentarz

    1. Jakby to nie musiało poruszać tyloma dodatkowymi kilogramami granulatu, to pewnie wydruki byłyby szybsze i dokładniejsze. Ale i tak wygląda to lepiej niż myślałem.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować