DesignSpark Mechanical to popularny w środowisku DIY program klasy CAD dla początkujących projektantów i konstruktorów nieposiadających wykształcenia inżynierskiego. Działa wyłącznie w środowisku Windows. Jest świetnym narzędziem do uczenia się podstaw projektowania przestrzennego i umożliwia tworzenie projektów do druku 3D. Posiada dość przyjemny i łatwy do opanowania interfejs użytkownika, pozwalając na tworzenie nawet całkiem skomplikowanych detali. Nie ma oczywiście aż tak rozbudowanych funkcji co profesjonalne narzędzia Autodesku, SolidWorksa, ZWSoft czy 3D Systems, ma jednak nad tymi programami jedną kluczową przewagę – jest darmowy. Teraz jego twórcy wypuszczają nową wersję o numerze 2.0.

Nowe funkcjonalności w DesignSpark to m.in.:

  • jeszcze bardziej uproszczony interfejs, łatwiejszy w użytkowaniu, z dużą ilością podpowiedzi
  • pomoc „in-software„, pozwalająca na bezpośrednie uruchamianie instrukcji i tutoriali z poziomu wybranych narzędzi
  • nowa zakładka dla początkujących użytkowników „Getting started
  • nowa biblioteka przykładowych projektów
  • nowa biblioteka gotowych modeli 3D, licząca ponad milion komponentów na bazie których można projektować własne rzeczy
  • poszerzona obsługa narzędzi – bezpośrednie połączenie do katalogu RS.

Niestety oprogramowanie w dalszym ciągu jest dostępne wyłącznie pod Windowsem i nie posiada natywnej wersji pod Linuxem lub OSX. Nie jest również wspierane na platformach wirtualnych.

DesignSpark Mechanical może zostać pobrany z tego adresu. Jest z pewnością propozycją wartą rozpatrzenia dla wszystkich pragnących spróbować swoich sił w projektowaniu przestrzennym, m.in. pod kątem druku 3D. Mimochodem chciałbym wspomnieć, iż nasze warsztaty z obsługi drukarek 3D, również odbywają się w pewnej części właśnie na tym oprogramowaniu.

Źródło: www.rs-online.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Poproszę o porządne porównanie ze Sketchup.

Comments are closed.

You may also like