W kilku poprzednich artykułach opisywaliśmy druk rzeczy stosunkowo małych (pomijając druk budynków). Wynika to z pewnego ograniczenia jakie posiadają desktopowe drukarki 3D. Czy istnieje jednak możliwość druku rzeczy codziennego użytku o rozmiarach większych niż standardowe 20x20x20 cm? Odpowiedź na to pytania postanowiła dać ekipa z Every Third Thursday, która postanowiła przymierzyć się do druku deski snowboardowej.

źródło: www.fabbaloo.com

Druk deski snowboardowej posiada dwa zasadnicze problemy: rozmiar deski jest dużo większy niż powierzchnie drukujące większości drukarek 3D i mogą pojawić się problemy z wytrzymałością otrzymanego modelu. ETT rozwiązała te problemy w następujący sposób:

  • deska została wykonana w kilku częściach a następnie złożona na zasadzie puzzli
  • gotowy snowboard został wzmocniony metalowymi listwami

źródło: www.fabbaloo.com

Oprócz samej koncepcji druku deski, ETT eksperymentowało również z jej projektem i formą. W przeciwieństwie do standardowych modeli, ich deska ma stosunkowo szerszy front, co również było przedmiotem testów. Ostatecznie projekt zakończył się sukcesem, co można obejrzeć na poniższym filmie. I o ile maniacy snowboardingu nie zaczną masowo drukować swoich desek o tyle jest to kolejny ciekawy projekt pokazujący możliwości technologii druku 3D.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D