Desktop Metal opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2021 r. osiągając przychody w wysokości 25,4 mln dolarów, co stanowi wzrost o +34% w porównaniu z II kwartałem 2021 r. i niewiarygodny wzrost o +907% w analogicznym okresie czasu, rok temu. To niestety koniec dobrych informacji… Wyniki dotyczące przychodów zostały przyćmione przez gorszą niż oczekiwano stratę netto w wysokości -66,9 mln dolarów. To spowodowało, że akcje Desktop Metal na amerykańskiej spadły do najniższego poziomu od czasu wejścia na giełdę w grudniu 2020 r.

Strata netto w wysokości -66,9 miliona dolarów (czyli 26 centów na akcję), wzrosła o 244% w porównaniu z trzecim kwartałem w 2020 r., kiedy straty netto wyniosły -19,5 miliona (lub 12 centów na akcję). W rezultacie akcje spółki spadły o 15% dzień po ogłoszeniu wyników i kontynuowały spadki przez cały dzień, aż do ustabilizowania się na poziomie 6,83 dolarów po zamknięciu rynku. W czerwcu 2021 roku Desktop Metal miał wycenę 3 miliardów dolarów, ale dziś kapitalizacja rynkowa wynosi już o blisko miliard mniej: 2,11 miliarda dolarów.

Aby przedstawić powyższe dane w odpowiedniej perspektywie, należy podkreślić, że strata finansowa jest w dużej mierze efektem licznych przejęć do jakich doszło w wykonaniu Desktop Metal w tym roku. Oprócz tych najbardziej „widowiskowych” jak akwizycja EnvisionTEC czy ExOne, firma zakupiła kilka innych, pomniejszych i wysoce wyspecjalizowanych w różnych obszarach technologicznych przedsiębiorstw. Suma wiedzy i doświadczeń tych wszystkich podmiotów ma w dłuższej perspektywie stworzyć z Desktop Metal prawdziwego giganta branży druku 3D, a nie tylko „najwyżej wycenianego„.

Źródło: www.desktopmetal.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like