Na początku bieżącego roku Desktop Metal zostało okrzyknięte najlepiej finansowanym start-up’em z branży druku 3D w historii. Teraz nabywcy Studio System z Europy będą mogli sprawdzić, czy obietnice producentów znajdą pokrycie w rzeczywistości – Desktop Metal rozpoczął oficjalną wysyłkę swoich urządzeń na Stary Kontynent.

Jako pierwsi w Europie z Studio System skorzystają m.in. niemiecka grupa BMW, włoskie firmy Politecnico Di Milano i Add + It oraz szkockie Weir Group. Niesłabnące zainteresowanie wokół rozwiązania Desktop Metal wynika z faktu, że twórcom udało się przenieść skomplikowany proces proszkowego druku 3D z metali do urządzenia, które zdolne jest do pracy w środowisku biurowym.

Drukarka 3D pracuje w technologii Bound Metal Deposition (BMD). Proces tworzenia detalu polega na nanoszeniu, warstwa po warstwie materiału, w formie przypominającej metalowe pręciki. W jego skład wchodzi sproszkowany materiał metaliczny, który utrzymuje swój kształt przez dodatek wosku oraz polimerowych środków wiążących, odgrywających kluczową rolę w procesie druku 3D.

Pełen Studio System obok drukarki 3D zawiera również płuczkę oraz piec. Po zakończony procesie druku 3D detal musi przejść proces post-processingu, polegający na zanurzeniu elementu w specjalnej substancji, pozwalającej na wypłukanie środka wiążącego. Następnie detal poddawany jest spiekaniu w temperaturze bliskiej topnienia metalu, tak aby cząstki metalu miały szansę się związać, a resztki lepiszcza zostały usunięte. Proces pozwala na otrzymanie części o gęstości materiałowej na poziomie 96-99,8%.

Obecnie, Studio System jest dostarczany również na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady – można go również zarezerwować w 48 krajach (m.in na terenie Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki). Europejscy klienci otrzymają swoje Studio Systems w mniej niż osiem tygodni.

Oficjalnym dystrybutorem Desktop Metal w Polsce jest firma get3D.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować