Desktop Metal kontynuuje serię przejęć – po dodaniu do portfolio zależnych firm EnvisionTec oraz Aerosint. Teraz, firma ogłosiła, że podpisała wiążącą umowę, na mocy której ExOne stanie się kolejną firmą, przejętą przez Desktop Metal. Wartość transakcji przejęcia szacowana jest na 575 mln dolarów amerykańskich. Kolejne przejęcie sprawi, że Desktop Metal w swoim portfolio zyska również nową kolejną technologię – Binder Jetting, której twórcą jest firma ExOne.

ExOne jest światowym liderem w produkcji urządzeń operujących w autorskiej technologii Binder Jetting. Jest to jedna z najszybszych metod fabrykacji precyzyjnych elementów z proszków metalowych i ceramicznych. Pozwala na produkowanie powtarzalnych elementów o bardzo wysokiej jakości i dokładności wymiarowej. Co ciekawe, ExOne to jedna z firm będąca bezpośrednią konkurencją Desktop Metal i ich systemów do druku 3D.

Przejęcie przez Desktop Metal firmy, która na rynku druku 3D jest od ponad ćwierćwiecza wiąże się z ekspansją firmy i pozyskiwania do swojego portfolio kolejnych technologii druku 3D. Realizowanie tej strategii jest mozliwe dzięki ugruntowanej, szczególnie finansowej pozycji firmy – Desktop Metal jest jedną z najlepiej finansowanych firm z branży druku 3D w historii. Szacunkowa wartość pozyskanych inwestycji to 438 million, a wartość start-up’u z uwzględnieniem kolejnych kilkudziesięciu milionów na koncie szacowane było w 2019 na ok. 1,5 mld dolarów. Wartość ta nieustannie rośnie.

Ric Fulop, założyciel i dyrektor generalny Desktop Metal podkreśla, że przejecie ExOne to krok w stronę poszerzenia profolio technologii, z jakich mogą korzystać ich klienci. Technologia Binder Jetting jako komplementarne rozwiązanie dla technologii Desktop Metal otwiera przed klientami nową niszę na rynku, spełniając specyficzne wymagania nowych aplikacji. John Hartner, dyrektor generalny ExOne, uzupełnia – „Wierzymy, że nasze uzupełniające się platformy będą lepiej służyć klientom, zwiększą tempo oraz skalę wdrożeń rozwiązań z zakresu technologii addytywnych, zwiększają tym wartość spółki.”

Zgodnie z warunkami umowy, w momencie zamknięcia przejęcia, akcjonariusze ExOne otrzymają łącznie 575 mln USD, na które składają się 192 mln dolarów amerykańskich w gotówce i 383 mln dolarów amerykańskich w formie akcji. Transakcja, która została jednogłośnie zatwierdzona przez Radę Dyrektorów ExOne i planowo ma zostać zamknięta w czwartym kwartale 2021 r.

Źródło: investor.exone.com/,

Grafika: Materiały prasowe Desktop Metal

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like