μPrinter to nowe urządzenie od amerykańskiego producenta Additec. Tym, co wyróżnia je na tle innych rozwiązań do druku przestrzennego z metalu to fakt, że jest to desktopowa drukarka 3D, a autorzy przedstawiają ją jako najbardziej kompaktowe urządzenie w swojej klasie. Czy ma szansę stanowić realną konkurencję dla cieszącego się coraz większą popularnością urządzenia od Desktop Metal?

Urządzenie od Additec może pracować z wykorzystaniem materiałów metalicznych w różnych formach – zarówno w postaci drutu jak i ogólnodostępnymi proszkami metalicznymi. Za sprawą opatentowanej przez Additec technologii LMD-WP (skrót od Laser Metal Deposition-Wire Powder) proces, według zapewnień ma zoptymalizować i  ułatwić proces druku przestrzennego z metalu. A wszystko to w desktopowym formacie.

Podstawowa wersja urządzenia wyposażona została w trzy 200-watowe lasery diodowe – dostępna jest również opcja posiadająca pięć 1000-watowych laserów. Specjaliści z Additec opracowali również autorską metodę podawania materiału (zarówno w postaci drutu jak i proszku), korygując automatycznie parametry procesu, tak aby zachować stabilność wymiarową.

Urządzenie może być wykorzystywano zarówno do tworzenia modeli od postaw jak i regeneracji elementów, które uległy uszkodzeniom. Specjaliści podkreślają, że urządzenie nadaje się również do prac badawczo-rozowjowych – urządzenie daje możliwość samodzielnego dopasowania parametrów druku 3D.

Dodatkowo, μPrinter została wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak komora robocza wypełniana obojętnym gazem, system chłodzenia wodnego czy sieć czujników (pełna lista dostępna na stronie internetowej).  Szacunkowa cena podstawowej wersji systemu to 90 000 USD – należy jednak pamiętać, że mimo faktu że urządzenie pracuje w standardzie desktopowym wymaga specjalnych warunków pracy (jak np. obojętna atmosfera procesu), co musi iść w parze z stosunkowo wysoką ceną.

Źródło: additec.net, 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like