Drukarki 3D stanowią obecnie coraz częściej integralną część parku maszynowego wielu zakładów przemysłowych, w których stosowane są zarówno w procesach prototypowania, jak i wytwarzania narzędzi i produkcji mało i średnio seryjnej. Drukowanie przestrzenne to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, oferująca coraz nowsze i doskonalsze rozwiązania mające na celu optymalizację produkcji oraz poprawę jakości wytwarzanych elementów.

Technologie przyrostowe osiągnęły już poziom, gdzie dostępne są wydajne, niezawodne urządzenia – i to w cenach pozwalających na ich stosowanie do tworzenia prototypów i wytwarzania produktów w dowolnych branżach.

Zmiany procesów produkcyjnych z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i metalu

Obszarem, który najbardziej koncentruje zainteresowanie branży produkcyjnej, jest drukowanie 3D z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i metalu. Wśród wiodących producentów urządzeń 3D na czoło wysuwa się kalifornijski koncern – HP, który dokłada wszelkich starań, aby pomagać klientom o zróżnicowanych potrzebach produkcyjnych, dostarczając najbardziej innowacyjne portfolio rozwiązań i kompleksowy ekosystem wiodących partnerów w branży.

Stosunkowo niedawno dołączył do grona producentów drukarek 3D i swoją proszkową technologią addytywną – Multi Jet Fusion – wywołał spore zamieszanie, wypełniając lukę między produkcją cyfrową a tradycyjnym formowaniem wtryskowym. HP uważa, że spopularyzowanie się drukarek przestrzennych pozwoli zmniejszyć koszty produkcji oraz lepiej dostosowywać ofertę do zmieniających się potrzeb klientów. Dotyczy to szczególnie produktów specjalistycznych, na które zapotrzebowanie nie jest często aż tak duże, aby dochód z ich sprzedaży pokrył wydatki związane z częstymi zmianami procesu produkcyjnego realizowanego tradycyjnymi metodami. „Przestrojenie” drukarki 3D, polega w zasadzie na przygotowaniu nowego projektu, jaki będzie drukowany i jest znacznie prostsze, szybsze oraz tańsze.

Budowanie przewagi

Tradycyjna obróbka ubytkowa służąca dotychczas do wytwarzania kluczowych dla branży maszynowej czy motoryzacyjnej oraz lotniczej elementów i podzespołów, od zawsze wiązała się ze sporymi stratami materiału. W druku 3D zużywa się go niemal dokładnie tyle, ile potrzeba, uzyskane zaś części są lżejsze przy zachowaniu tych samych parametrów wytrzymałościowych. Koszty produkcji spadają, a ona sama istotnie przyspiesza. Jak szacują największe koncerny samochodowe – nawet o 90%. Wiele firm poszukuje dostawców usług produkcji addytywnej, aby przyspieszyć rozwój nowych produktów, skrócić ich czas wprowadzania na rynek, stworzyć skromniejsze łańcuchy dostaw i zmniejszyć ślad węglowy.

Aby sprostać tym potrzebom, HP ogłosiło przed kilkoma dniami, że wprowadza na rynek nową sieć HP – Digital Manufacturing Network, globalną społeczność partnerów produkcyjnych koncernu, która pomaga projektować, produkować i dostarczać zarówno części plastikowe, jak i metalowe na dużą skalę, wykorzystując rozwiązania druku 3D. Jest to kolejny krok koncernu w budowaniu cyfrowego modelu produkcji, w którym Additive Manufucturing jest integralną częścią.

Strategiczne sojusze

W ubiegłym roku HP wraz z Deloitte zawarły pierwszy taki sojusz, aby przyspieszyć cyfrową transformację światowego przemysłu wytwórczego. Obie firmy zamierzają współpracować nad wdrożeniem systemów druku 3D firmy HP w środowiskach produkcyjnych na dużą skalę, stosując swoje wiodące doświadczenie w zakresie operacji cyfrowych, aby pomóc przedsiębiorstwom przyspieszyć projektowanie i produkcję produktów, stworzyć bardziej elastyczne łańcuchy produkcji i dostaw oraz zwiększyć wydajność w całym cyklu produkcyjnym. Ma to pomóc we wzroście innowacyjności, przyspieszeniu wprowadzania produktów na rynek, zmniejszeniu kosztów i marnotrawstwa oraz pomocy dużym przedsiębiorstwom w skuteczniejszym konkurowaniu w dzisiejszej dynamicznej gospodarce światowej.

Kilka dni temu HP poinformowało o rozszerzeniu portfolio druku 3D o serię urządzeń 3D Jet Fusion 5200 i kolejnym sojuszu, do którego dołączyli: BASF, Materialise i Siemens.

Napęd kół wydrukowany w MJF z nowego materiału od BASF

Wszystkie nowe modele Multi Jet Fusion 5200 oferują wolumen produkcji z dokładnością i powtarzalnością podobną do formowania wtryskowego. Polski dystrybutor technologii Multi Jet Fusion – HP3D.pl zapowiada rychłe pojawienie się tych urządzeń na rodzimym rynku oraz dostrzega wiele nowych możliwości dla tej technologii druku 3D, wraz z wprowadzeniem kolejnego materiału od BASF, rozszerzającego zakres zastosowań MJF w produkcji części końcowych. Nowy TPU jest idealny do elastycznych części i komponentów, uzupełniając dotychczasową ofertę materiałów HP – High Reusability PA-12, szklane koraliki PA-12 oraz PA-11. Liczne firmy z branży motoryzacyjnej, przemysłowej, konsumenckiej i produkcyjnej chcą zbadać możliwości nowego rozwiązania druku 3D Jet Fusion serii 5200, a na świecie tak rozpoznawalne marki jak: Avid Product Development, BASF, Jaguar Land Rover, Kupol, Materialise, Sculpteo, Prodartis i Vestas już to robią.

Więcej informacji o cyfrowej transformacji produkcji w oparciu o technologię druku 3d – Multi Jet Fusion, możliwościach sfinansowania i wdrożenia rozwiązania tutaj.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D