Jednym z największych problemów związanych z drukowaniem na niskobudżetowych drukarkach 3D jest kwestia przyczepności wydruków do stołu roboczego urządzenia. Sposobów i rozwiązań jest wiele – począwszy od taśmy kaptonowej, poprzez tzw. sok z ABS (roztwór acetonu i rozpuszczonych kawałków ABS), a skończywszy na zwykłym kleju biurowym. Moim osobistym faworytem jest BuildTak – naklejka zapewniająca świetną przyczepność i stosunkowo łatwe zdejmowanie (o ile stosuje się określone zasady użytkowania). Niestety mimo swojej doskonałości, nie jest tani i prędzej czy później się zużywa. Niedawno na rynku pojawiła się bardzo ciekawa alternatywa w postaci Dimafix – kleju w sprayu, który sprawdza się równie wyśmienicie, a dodatkowo może być używany punktowo, pod konkretny wydruk. Jego jedynym dystrybutorem w Polsce jest blackfrog.pl – ceniony sklep internetowy z filamentami, akcesoriami do drukarek 3D oraz samymi drukarkami 3D.

Dimafix to absolutna nowość na rynku, stworzona prze hiszpańską firmę DIMA3D. Jest przeznaczony do użytku w drukarkach 3D drukujących w technologii FDM z podgrzewanym stołem. Zapewnia doskonałą przyczepność między drukowanym modelem i szkłem zapewniając przyczepność nawet przy dużych wydrukach wykonywanych z ABS. Działa dla wszystkich materiałów termoplastycznych: ABS, HIPS, FilaFlex, nylon, PP etc.

Przyczepność do podłoża aktywuje się gdy temperatura stołu osiąga temperaturę powyżej 50ºC. Gdy spada poniżej, efekt “przyklejenia” zanika i modele z łatwością odchodzą od stołu. Dimafix jest wodorozpuszczalny więc jest łatwy do czyszczenia przy użyciu wody. Pojedyncze opakowanie Dimafix o pojemności 400 ml starcza na ponad 100 wydruków. Można z powodzeniem wydrukować nawet 10 modeli bez czyszczenia szyby, nanosząc klej tylko miejscowo, tam gdzie drukowany był wcześniejszy model.

Dimafix posiada cztery strefy temperatury, przy których działa:

Strefa IV – temperatura 95 – 120ºC

Maksymalna przyczepność drukowanego elementu, o dowolnej wielkości i kształtu bez podwijania. Ten przedział temperatury gwarantuje najlepszą jakość dla ostrych krawędzi i wierzchołków drukowanego elementu. Zalecany także do druku 3D dużej ilości elementów w jednym czasie. Maksymalna testowana wielkość wydruku dla tego przedziału temperatur to 48 cm x 24 cm podczas ciągłego, 48-godzinnego drukowania.

Strefa III – temperatura 75 – 95ºC

Strefa dużej przyczepności wydruku, dowolnego kształtu i wielkości do 20 cm x 20 cm. Dobra jakość wydruku bez podwijania nawet podczas włączonego chłodzenia. Dobre wyniki otrzymuje się również przy długotrwałych wydrukach.

Strefa II – temperatura 65 – 75ºC

Średnia moc przywierania, przeznaczona dla prostych elementów bez ostrych krawędzi i wierzchołków.

Strefa I – temperatura poniżej 65ºC

Wydruk łatwo odkleja się od stołu po obniżeniu temperatury.

Dimafix - strefy temperatur

Dimafix jest dostępny w sklepie blackfrog.pl w cenie 57,00 PLN brutto.

Źródło: www.blackfrog.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

2 Komentarze

  1. Przepraszamy, pierwsza partia DIMAFIX
    została dziś “wyprzedana na pniu”,
    nowa dostawa będzie w przyszłym tygodniu
    (na początku lutego).

  2. Dziś dotarła nowa partia dimafix. Mała poprawka do tekstu. Na dzień dzisiejszy dimafix nie “współpracuje” z nylonem

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować