Druk 3D coraz śmielej poczyna sobie w świecie mody. Pisałem o tym już wielokrotnie, prezentując na łamach portalu szereg niezwykłych kreacji wykonanych przy użyciu tej technologii. To co decyduje o ich wyjątkowości to unikalne połączenie talentu i wizji projektanta, z możliwościami tworzenia skomplikowanych modeli oferowanymi przez drukarki 3D oraz… odpowiedniego materiału do druku 3D. Wszystkie najwybitniejsze kreacje tego typu powstały na specjalistycznych maszynach przy użyciu równie specjalistycznych materiałów. Z tym nie może za bardzo pogodzić się MakerBot, który z uporem maniaka prezentuje kolejne kreacje wykonane… z PLA.

MakerBot do współpracy zaprosił Francisa Bitoni, człowieka odpowiedzialnego za stworzenie słynnej kreacji Dity Von Teese, która stała się już swoistą ikoną i symbolem tego nurtu. Jego studio zrealizowało dla MakerBota już dwa projekty. Obydwa charakteryzują się niesamowitym kształtem i nieszablonowym podejściem do tematu. Obydwa byłyby niemożliwe do wykonania tradycyjnymi metodami krawieckimi. I obydwa mają tylko jedną wadę – do ich wykonania wykorzystano niewłaściwy materiał i nie nadającą się do tego drukarkę 3D…

Źródło: www.makerbot.com/blog

Źródło: www.makerbot.com/blog

Pierwsza kreacja – Verlan Dress, powstała we wrześniu zeszłego roku. Została wykonana na MakerBot Replicatorze 2 przy użyciu będącego wtedy nowością elastycznego materiału MakerBota oraz zwykłego PLA. Suknia na tzw. wieszaku wyglądała fantastycznie. Gdy została w nią przyodziana modelka… wyglądała jakby założyła na siebie jakiś nieforemny i odstający od ciała przedmiot.

Źródło: www.makerbot.com/blog

Źródło: www.makerbot.com/blog

Kreacja druga wygląda w ogóle źle… Jako koncept stanowi małe dzieło sztuki, ale pomysł z ubieraniem “w tą rzecz” modelki jest dość chybiony. Pomijam jakiekolwiek walory użytkowe tej sukni – o ile górna część nadaje swoistej lekkości i może stanowić dość interesujący dodatek, o tyle dolna część kreacji to nieudolna karykatura mody. Ujmę to tak: gdybym miał sobie wyobrazić ubranie wydrukowane z plastiku na niskobudżetowej drukarce 3D, to dokładnie tak bym sobie je wyobrażał.

Źródło: www.makerbot.com/blog

Źródło: www.makerbot.com/blog

MakerBot nie ma z pewnością dobrej ręki do tego segmentu usług druku 3D. Chciałem napisać coś więcej nt. braku sensu w drukowaniu ubrań z PLA, ale tydzień temu prezentowałem świetną kreację wykonaną na Ultimakerze dokładnie z tego samego materiału. Okazuje się zatem, że jest to jak najbardziej możliwe – trzeba tylko dopasować wizję i styl danego projektanta do możliwości technologicznych urządzenia i stosowanego materiału. Tak jak Bitoni idealnie wykorzystał możliwości elastycznego materiału i druk 3D w SLS przy tworzeniu sukni dla Dity von Teese, tak Replicator 2 i elastyczny filament MakerBota ewidentnie mu nie służą.

Oczywiście moja opinia nie wpłynie w żaden sposób na fakt, iż i jedna jak i druga kreacja zostały ogłoszone “spektakularnymi“. MakerBot nie po to zainwestował czas i pieniądze w obydwa projekty aby teraz ich nie promować pełną parą, próbując pokazać fantastyczne możliwości swoich urządzeń i filamentów. I chociaż ostatnie dzieło można pobrać z Thingiverse i samodzielnie wydrukować to… nie polecam tego. Zamiast tracić czas na próbę odtworzenia całkiem chybionej kreacji, weźcie się lepiej za tą lokomotywę. To wyszło MakerBotowi bez porównania lepiej!

Źródło: www.makerbot.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D