[CAR BOMB] to amerykańska grupa math-corowa. Muzyka którą gra, jest ekstremalna pod każdym względem: agresji, szybkości a przede wszystkim niemożliwych do ogarnięcia zmian tempa. Słuchanie [CAR BOMB] to jak wizyta w laboratorium nowych technologii, doświadczanie czegoś co jest praktycznie na granicy muzyki. Kanonady dźwięków i rytmów wybijanych w sposób chaotyczny, ale mimo wszystko układających się w jednorodną całość.

Zespół czerpie inspiracje od bardzo szerokiego grona kapel, począwszy od Meshuggah, Dillinger Escape Plan, czy Johna Zorna i jego Naked City, a skończywszy na Slayerze, Panterze, czy Napalm Death. Do tej pory [CAR BOMB] wydało dwie płyty – debiutancką “Centralię” z 2007 roku i niesamowitą, wizjonerską “w^w^^w^w” z 2012 roku.

źródło: www.carbombcult.com

źródło: www.carbombcult.com

Jak można się domyślić, tego typu granie nie przysparza grupie zbyt wielkiej popularności ani rzeszy fanów. Jest to niszowy zespół grający bardzo niszowy gatunek metalu. Każdy z członków zespołu, mimo posiadania olbrzymiego talentu i niesamowitej techniki gry, na co dzień pracuje w normalnych firmach wykonując normalną pracę. Mimo to, raz na rok, grupie udaje się wyruszyć na trasę koncertową. Wokalista Michael Dafferner nagrywał kamerą swoje doświadczenia na trzech kolejnych trasach koncertowych, czego efektem jest poniższy dokument. Dokument który po prostu trzeba obejrzeć…

whyyoudothis“Why you do this” składa się z trzech części, opisujących trzy kolejne trasy, będące trzema ciężkimi lekcjami życia dla aspirujących adeptów metalu. “Loss of pride tour” opowiada o pierwszej trasie koncertowej kompletnie nieznanego zespołu, grającego kompletnie nieznany rodzaj muzyki, w miejscach które często trudno nazwać klubem muzycznym. Koncerty dla 2-3 osób w małych knajpach lub wręcz otwartych barach przykrytych wiatą, kilometry drogi na miejsce, godziny rozkładania sprzętu i poczucie absolutnej klęski i frustracji na koniec dnia. Kolejna część – “Loss of money tour” opowiada o wspólnej trasie z Gorgeous Frankenstein i Bella Morte, dwoma punk-gotyckimi kapelami. Mimo iż koncerty odbywały się w większych i bardziej profesjonalnych obiektach, a na koncerty przychodziło dużo więcej osób (powiedzmy kilkadziesiąt zamiast kilku), w ciągu jednego miesiąca, grupa zanotowała 4500$ straty… Ostatnia część – “Loss of delusion tour”, to zapis największego sukcesu grupy, wspólnej trasy koncertowej z Gojirą i The Chariot. Wiele miejsca jest poświęcone wywiadom z Joe Duplantierem – wokalistą i gitarzystą Gojiry, jak również wieloma innymi znanymi muzykami, m.in. Randym Blythe – wokalistą Lamb of God, Benem Falgoustem z Goatwhore, czy Richardem Christy, byłym perkusistą DEATH i Iced Earth. Wszyscy opowiadają jak trudne i pełne wymagań jest życie zawodowego death-metalowca. Opisują paradoks pomiędzy popularnością i szacunkiem jakim są darzeni przez fanów i branżę muzyczną, a znikomymi dochodami i brakiem perspektyw na poprawę poziomu życia.

źródło: www.carbombcult.com

źródło: www.carbombcult.com

“Why you do this” musi obejrzeć każdy, kto marzy o profesjonalnej karierze muzyka grającego muzykę ekstremalną. Musi obejrzeć to każdy, kto myśli, że zgrywanie muzyki za darmo w sieci jest ok. Musi obejrzeć to każdy, kto myśli że życie w trasie koncertowej to przygoda i ciągła zabawa. Ale przede wszystkim, musi obejrzeć to każdy, kto chciałby zobaczyć czym jest prawdziwa pasja i życie dla sztuki – bez względu jak ekstremalną formę sztuki się uprawia…

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach