Nie tak dawno temu koncepcja powszechnego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych wydawała się odległą przyszłością. Obecnie, wykorzystanie dronów nie ogranicza się już tylko do zastosowań wojskowych. Ich potencjał wykorzystują zarówno indywidualni użytkownicy jak i przedsiębiorstwa – w ratownictwie, geodezji, budownictwie, rozrywce czy logistyce. Choć drony powszechnie kojarzą się z lataniem, coraz więcej firm zaczyna się specjalizować w tworzeniu podwodnych wersji, które wytrzymują trudy podwodnej eksploracji. Zarówno powietrzne jak i podwodne drony ewoluują dzięki wykorzystaniu druku 3D w procesie rozwoju produktu i wytwarzaniu gotowych elementów.

Ekspansja technologii addytywnych pozwala zwiększyć obszar zastosowań bezzałogowych statków, które można dostosowywać, modyfikować i ulepszać w niemal dowolny sposób.

Produkcja dronów na żądanie

Avular, holenderska firma zajmująca się projektowaniem robotyki mobilnej, od kilku lat korzysta z druku 3D w celu usprawnienia rozwoju produktu i cyklu inżynieryjnego. Wykorzystując technologię HP Multi Jet Fusion 3D wytwarza niestandardowe części dronów, które spełniają niezbędne wymagania techniczne, oferując je swoim klientom „na żądanie”.

Decyzja o zastosowaniu HP MJF wynikała z chęci produkcji mocnych i lekkich, funkcjonalnych części w pełnym kolorze z materiału PA 12, możliwych do uzyskania tylko w tej technologii. Bez konieczności barwienia wydruków produkcja niestandardowych elementów jest również znacznie szybsza niż w przypadku zastosowania innych technologii druku 3D, nie mówiąc o obróbce CNC czy formowaniu wtryskowym. Dzięki wdrożeniu do produkcji technologii HP Multi Jet Fusion, Avular może oferować klientom części dronów wytwarzając je w niewielkich seriach bądź pojedynczo, znacznie niższym kosztem i w krótszym czasie – proces realizacji zamówienia trwa tylko tydzień.

Złożone geometrie i zwiększenie skali produkcji

Firma DroneSeeds za pośrednictwem Sculpteo – partnera HP i członka Digital Manufacturing Network, wyprodukowała flotę dronów, wykorzystywanych do rewitalizacji obszarów spustoszonych przez pożary. Korzystając z technologii Multi Jet Fusion i drukując w materiałach PA 11 i PA12, DroneSeeds stworzyło złożone części drona, znajdując alternatywę dla formowania wtryskowego. Na całą flotę potrzebnych było 350 części, które zostały zoptymalizowane tak, aby uzyskać idealną równowagę między wytrzymałością a wagą.

Generative Design

Sigma Ingegneria, włoska firma specjalizująca się w aplikacjach przemysłowych, lotniczych, obronnych i badawczych, pracuje nad projektem pilotażowym Helyx, w którym wykorzystuje technologię druku 3D HP Multi Jet Fusion. Bada granice projektowania generatywnego tworząc drukowany w 3D, lekki quadkopter wyścigowy, z widokiem pierwszej osoby (FPV), stworzony z myślą o zapewnieniu swobody lotu, zwinności i maksymalnej prędkości.

Podwozie drona, które zostało zaprojektowane w programie Autodesk Generative Design Beta, (później zintegrowanym z Fusion 360) – ma wymiary 20 x 20 x 10 cm, całkowitą masę 87,5 g i ostatecznie zarejestrowaną prędkość maksymalną 208 km/h.

W wykonanym z PA 11 i wydrukowanym w technologii HP MJF 3D modelu udało się zmniejszyć opór powietrza, obniżyć wagę i uzyskać ekstremalne przyspieszenie oraz wytrzymałą, odporną na uderzenia konstrukcję, co potwierdza zalety łączenia innowacyjnych technologii takich jak druk 3D i generatywne projektowanie w produkcji niestandardowych, mechanicznych komponentów.

HP3D.pl – dystrybutor technologii HP Multi Jet Fusion w Polsce, zwraca uwagę, że wzrost zainteresowania dronami i możliwością ich dostosowywania do określonych potrzeb użytkownika, wiąże się w dużej mierze z rozwojem wysokiej jakości usług druku 3D na żądanie. Zarówno Avular jak i DroneSeeds mogły realizować swoje zamówienia korzystając z sieci HP Digital Manufacturing Network, która pozwala przedsiębiorcom na opłacalną produkcję w nakładzie poniżej 1000 sztuk w bardzo krótkim czasie.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D