Podczas niedawnego Fashion Week w Szanghaju miał miejsce pewien bardzo ciekawy z punktu widzenia druku 3D pokaz – chińska projektantka Zhang Hongyu zaprezentowała swoją kolekcję strojów kąpielowych wykonanych z wykorzystaniem właśnie tej technologii. Dołączyła tym samym do coraz szerszego grona osób eksperymentujących z drukiem 3D w kontekście ubioru i mody. Choć akurat w przypadku strojów kąpielowych – ubioru jest stosunkowo niewiele :-). Niezależnie od tego, pewna rosyjska projektantka, pochodząca z Petersburga – Snezhana Gross, również zaprezentowała swoje kreacje, wykorzystujące elementy druku 3D z zastosowaniem SLS.

Stroje zaprojektowane przez Hongyu zostały wykonane z polimeru w postaci silikonu, dzięki czemu łączą unikalne możliwości projektowe jakie gwarantuje druk 3D z delikatną w dotyku fakturą uzyskanego w ten sposób materiału. Co więcej, pozwala to na idealne dopasowanie wydrukowanego ubioru do ciała noszącej go osoby. Według projektantki, w niedalekiej przyszłości ludzie będą przesyłać skany 3D swojego ciała, a projektanci – lub firmy specjalizujące się tworzeniu tego typu kreacji, będą produkować dedykowane elementy garderoby.

Nie jest to pierwsze tego typu podejście do tworzenia strojów kąpielowych. W zeszłym roku opisywałem śnieżną kolekcję Victoria`s Secret, prezentowaną podczas specjalnego pokazu, którego gwiazdą była modelka Lindsay Ellingson oraz projekt studia Continuum Fashion – N12, w postaci wydrukowanych z nylonu strojów kąpielowych (choć w tym drugim przypadku, był to bardziej eksperyment koncepcyjny niż estetyczny).

Jeśli chodzi o projekt Snezhany Gross, to jest on raczej eksperymentem przecierającym szlaki dla tego typu rozwiązań w Rosji. Przy użyciu selektywnego spiekania laserem (SLS) z polimerów wykonano fragmenty swego rodzaju gorsetu, który zakładany jest pod wierzchnią część garderoby. Nie ma to specjalnego waloru użytkowego czy funkcjonalnego – zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że jest dość niewygodny, nie mniej jednak to pierwszy tego typu przykład pochodzący zza naszej wschodniej granicy.

Można zatem śmiało powiedzieć, iż druk 3D zaczyna zajmować coraz bardziej istotne miejsce w świecie mody i przestaje być wyłącznie nietypowym eksperymentem niszowych projektantów. Tego typu kreacji pojawia się z każdym miesiącem coraz więcej i więcej i jest raczej tylko kwestią czasu, aż stanie się powszechnie wykorzystywanym narzędziem.

Druk 3D w modzie 06

Źródło: www.3ders.org / www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3] [4] [5] [6]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D