Gary Anderson z serwisu 3D Printing Stocks posilił się na krótką analizę obecnej sytuacji spółek będących na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych oraz próbę przewidzenia, które z nich mają szanse na najwyższe wzrosty cen akcji w nadchodzącym roku. I zgodnie z tytułem swojego artykułu zakłada, że najcenniejsze będą akcje firm, o których mało kto słyszał i ktokolwiek coś wie… Stwierdza również, że o ile rok 2013 był najlepszym rokiem w historii spółek giełdowych związanych z drukiem 3D, o tyle w roku bieżącym sukces odniosą przede wszystkim ci, którzy rozumieją podstawy tej branży i zależności jakie w niej zachodzą.

Mimo olbrzymich wzrostów cen akcji, liderami w segmencie spółek giełdowych z branży druku 3D nie były wcale 3D Systems i Stratasys. Najlepsze wyniki osiągnęły Sigma Labs (SGLB) – niewielka firma badawcza z USA i Arcam AB (AMAVF) – szwedzka firma specjalizująca się w druku 3D z metalu. Jak duży był zarobek na ich akcjach w zeszłym roku najlepiej obrazuje poniższy wykres i zestawienie zwrotów z akcji powyższych spółek z 3D Systems (DDD).

Jedną z tego typu spółek rekomendowaną przez Andersona jest francuska firma Gorge Groupe, wchodząca na rynek druku 3D z innowacyjną linią drukarek 3D Prodways. Doradza również zwrócić baczną uwagę na potencjalne tegoroczne debiuty, które mogą nastąpić na giełdzie w postaci takich firm jak: EOS, LUXeXceL, Optomec i… Formlabs.

Źródło: www.3dprintingstocks.com
Źródło: www.3dprintingstocks.com

Chcąc inwestować w akcje spółek z branży druku 3D nalezy poszukiwać firm spełniających poniższe warunki:

  • nie są jeszcze dostatecznie wycenione
  • wykorzystują unikalną i zastrzeżoną patentami technologię
  • niekoniecznie mające siedzibę w USA – autor preferuje spółki europejskie i izraelskie
  • skoncentrowane na branży przemysłowej (lotnicza i motoryzacyjna) i medycznej (również dentystycznej czy ortopedycznej) a przede wszystkim zajmujące się drukiem 3D z metalu
  • w małym stopniu (lub wcale) opisywane przez główne media giełdowe i finansowe w rodzaju Forbesa, The Wall Street Journal, Investor`s Business Daily czy The Motley Fool – chyba że zdążyły już przekroczyć 400% wzrostu.

Innymi słowy, w roku 2014 w dalszym ciągu da się zarobić na aukcjach spółek z branży druku 3D, ale pod warunkiem, iż wyprzedzi się rynek w znajdywaniu ich. Co można w gruncie rzeczy powiedzieć o każdej branży…

Źródło: www.3dprintingstocks.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. czerwony – przerwanie linii trendu, prawdopodobny spadek
    niebieski – nuda

Comments are closed.

You may also like