Wielu czytelników Centrum Druku 3D zgłasza się do nas po poradę i konsultację w zakresie wyboru odpowiedniego urządzenia lub możliwości technologii druku 3D. Odpowiadamy na mnóstwo pytań i rozwiewamy szereg wątpliwości. Mimo olbrzymiego potencjału, druk 3D nie jest na chwilę obecną technologią dla każdego! Staramy się to uświadomić naszym rozmówcom i dopasować ich potrzeby do rzeczywistych możliwości. Wierzymy w tą technologię, ale w pełni znamy jej słabości i ograniczenia. Dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom, stworzyliśmy poniższy poradnik ułatwiający początkującym osobom rozeznać się w świecie druku 3D i pomóc dowiedzieć się… o co tak naprawdę zacząć pytać?

Po co mi drukarka 3D?

Na początek musimy uświadomić sobie najważniejszą rzecz: tak naprawdę jedyne co łączy drukarkę 3D z tradycyjną drukarką do papieru to tylko nazwa. Są to całkowicie różne urządzenia, spełniające zupełnie różne funkcje. Tradycyjna drukarka nanosi atrament lub toner na arkusz papieru przenosząc z ekranu komputera dany dokument lub obraz. Proces druku jest prosty i nieskomplikowany – wystarczy wcisnąć przycisk DRUKUJ (lub skrót klawiaturowy CTRL+P), ustawić podstawowe opcje (np. ilość kopii) i wydrukować pożądaną pracę.

Druk na drukarce 3D jest bez porównania bardziej złożony. Polega on na nanoszeniu kolejnych warstw materiału jedna na drugą, aż do momentu utworzenia całego obiektu. Drukować możemy w wielu różnych technologiach, różniących się od sobą stopniem skomplikowania oraz ceną urządzeń, które je wykorzystują.

Druk 3D możemy podzielić na 4 rodzaje:

Druk 3D 03 Druk 3D z roztopionego plastiku (FDM/FFF) – wykorzystywany praktycznie we wszystkich niskobudżetowych (tanich) drukarkach 3D, jak również w drogich, profesjonalnych urządzeniach.
Druk 3D 04 Druk 3D z żywicy utwardzanej światłem lasera lub światłem projektora (SLA lub DLP) – profesjonalna, droga technologia druku 3D, od niedawna wdrażana w formie niskobudżetowej do biur i domów; z uwagi na użyty materiał, może wymagać dodatkowej obróbki po wydruku.
Druk 3D 05 Druk 3D z proszku (SLS, SLM, DMLS) – profesjonalna, droga technologia druku 3D, wymagająca dodatkowych procesów obróbki po wydruku.
Druk 3D 06 Druk 3D z papieru – profesjonalna technologia druku 3D, opatantowana przez firmę M-Cor, polegająca na drukowaniu arkuszy papieru, sklejaniu ich, wycinaniu w nich kształtu i prasowaniu w jednolity obiekt; jest to z jednej strony najtańsza technologia druku 3D, ale z drugiej maszyny je stosujące należą do jednych z najdroższych na rynku.

Praca z drukarką 3D

Aby stworzyć model za pomocą druku 3D, przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni projekt do druku wykonany za pomocą profesjonalnego programu do projektowania przestrzennego klasy CAD. Następnie projekt musi zostać zoptymalizowany pod druk 3D, pocięty na warstwy i przesłany (np. w formie specjalnego kodu – G-Code) do urządzenia. Za ten proces odpowiada oprogramowanie drukarki 3D.

W zależności od technologii z jakiej korzysta drukarka 3D należy przygotować ją w odpowiedni sposób do pracy, przygotować materiał do druku oraz uruchomić samo drukowanie. W różnych urządzeniach druk przebiega inaczej i może wymagać innego podejścia. Po jego ukończeniu mogą być potrzebne dodatkowe prace wykończeniowe. Jak zatem widać, jest to dość skomplikowany proces, w szczególności gdy porówna się go do tradycyjnego druku arkuszy papieru.

Druk 3D 07

Do czego można wykorzystać drukarkę 3D?

Druk 3D 08 Tak naprawdę wyłącznie do tworzenia prostych przedmiotów lub ich części, z których możemy złożyć bardziej skomplikowane modele. Za jej pomocą nie można wydrukować „wszystkiego„. Nie wydrukuje się radia, smartfona ani suszarki do włosów. Można za to wydrukować elementy ich obudowy, części zamienne nie będące elektroniką, lub całkowite modele koncepcyjne.
Druk 3D 09 Możemy wydrukować praktycznie nieograniczoną ilość prostych gadżetów, figurek, skomplikowanych pod względem kształtu wazoników i pojemników na akcesoria biurowe, a nawet części garderoby czy buty! Należy tylko pamiętać o ograniczeniach materiałowych. Wydrukowane buty będą mieć unikalny, ekskluzywny kształt, ale będą wydrukowane np. ze zwykłego, przemysłowego plastiku.

Czy drukarka 3D jest mi tak naprawdę potrzebna?

Aby w pełni wykorzystać możliwości drukarki 3D trzeba być w pełni świadomym swoich potrzeb i oczekiwań. Jeżeli planujemy zakupić drukarkę 3D do domu, powinniśmy mieć jakiś konkretny ku temu cel (np. tworzenie własnych modeli do sklejania lub do różnego rodzaju gier RPG, ewentualnie hobbistyczne konstruowanie własnych urządzeń w rodzaju quadrocoptera). W innym przypadku, po 2-3 miesiącach fascynacji tym urządzeniem, nie będziemy wiedzieli za bardzo co z nim zrobić…? Jeżeli planujemy zakupić drukarkę 3D do firmy, powinniśmy mieć jasno sprecyzowane wymagania technologiczne co do oczekiwanych parametrów technicznych powstałego modelu. Tyczy się to zarówno rozmiarów drukowanych obiektów, jak i ich dokładności. Tak czy inaczej, w obydwu przypadkach decyzja o zakupie powinna być przemyślana i podjęta w racjonalny sposób.

Druk 3D 01


Zakup drukarki 3D

Najważniejszą rzeczą przy zakupie drukarki 3D jest określenie celu jej zakupu i możliwości budżetowych. Generalnie można założyć, że im wyższa ma być jakość końcowych wydruków, tym wyższa będzie cena urządzenia i materiałów do druku. O ile za stosunkowo prostą drukarkę 3D drukującą z plastiku zapłacimy już 1500 – 2000 PLN (ale tylko za wersję do samodzielnego montażu), o tyle profesjonalne drukarki 3D, drukujące z kolorowego proszku to wydatek rzędu kilkudziesięciu – kilkuset tysięcy… Euro!

Dlatego w przypadku chęci druku obiektów wykonanych w technologii proszkowej, dużo bardziej może opłacić się skorzystanie z usług jakiejś firmy usługowej, niż zakup własnego urządzenia.

Drukarki 3D ze względu na cenę możemy podzielić na 3 grupy:

Druk 3D 12 Niskobudżetowe – drukujące z plastiku i jego pochodnych w technologii FDM, gdzie cena oscyluje w granicach 2000 – 12000 PLN brutto
Druk 3D 13 Średniobudżetowe (Prosumer) – drukujące z plastiku, polimerów lub żywicy w technologii FDM / SLA / DLP , gdzie cena oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy PLN brutto
Druk 3D 14 Wysokobudżetowe – drukujące ze wszystkich pozostałych technologii, w cenach oscylujących w granicach kilkudziesięciu – kilkuset tysięcy EUR brutto.

Listę drukarek 3D dostępnych w Polsce znajdziecie Państwo pod tym adresem.


Gotowa czy do samodzielnego montażu?

Drukarki 3D w zależności od modelu możemy zakupić w dwóch wariantach: w wersji złożonej, gotowej od razu do użycia, lub w wersji do samodzielnego montażu. Zasadnicza różnica pomiędzy obydwiema opcjami tkwi w cenie urządzenia – tzw. kity są dużo tańsze od wersji złożonych, niestety ich wadą jest to… że trzeba je złożyć.

Samodzielny montaż drukarki 3D nie jest prosty. Wymaga określonych predyspozycji manualnych oraz pewnej wiedzy i doświadczenia z zakresu mechaniki i elektroniki. Osoba, która robi to po raz pierwszy musi liczyć się z tym, iż zajmie jej to min. 2-3 dni. Co więcej, sam montaż urządzenia i jego uruchomienie to nie wszystko! Złożoną drukarkę 3D należy skalibrować, pobrać i zainstalować oprogramowanie (w większości przypadków open-source`owe) i w końcu… nauczyć się ją obsługiwać.

Czas potrzebny na uruchomienie, kalibrację i naukę obsługi drukarki 3D może zająć nawet kilka tygodni!

Druk 3D 16

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie drukarki 3D do samodzielnego montażu należy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy faktycznie w stanie się tego podjąć? Kiedy po raz ostatni składaliśmy urządzenie elektroniczne – lub jakiekolwiek urządzenie w ogóle? Czy potrafimy obsługiwać lutownicę? Czy w ogóle ją posiadamy? Ostatnimi czasy na branżowych forach internetowych pojawiło się sporo tematów pozakładanych przez osoby, które kupiły drukarkę 3D, a teraz proszą o pomoc w jej montażu, gdyż utknęły w którymś momencie, czy też po prostu nie mają czasu na jej złożenie. Drukarka 3D to nie zabawka – to urządzenie!

SONY DSC


Mam już drukarkę 3D, co dalej?

Posiadanie drukarki 3D to tak naprawdę dopiero początek przygody z technologią druku 3D. Za pomocą drukarki 3D możemy stworzyć wiele ciekawych i unikalnych rzeczy, jednakże wiąże się z tym też wiele wyzwań i potencjalnych problemów. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednie dopasowanie materiału, którego będziemy używać w procesie druku 3D.

Druk 3D 17

Niskobudżetowe drukarki 3D drukujące w technologii FDM były do tej pory „skazane” praktycznie na dwa rodzaje materiałów: ABS i PLA. Tymczasem niedawno na rynku pojawiło się wiele materiałów znacząco poszerzających dotychczasowe możliwości wyboru. Obecnie możemy wykorzystywać m.in. takie materiały do druku 3D jak:

 • kompozyty plastiku i drewna oraz gipsu
 • nylon
 • PET (materiał przezroczysty)
 • materiały elastyczne
 • materiały gumopodobne
 • materiały zmieniające kolor pod wpływem temperatury
 • materiały przewodzące prąd.

Druk 3D 18

Na naszej stronie www.materialydodruku3d.pl znajdziecie Państwo szereg niezwykle cennych informacji na temat filamentów i sposobów ich użycia. Począwszy od newsów i ciekawostek z Polski i ze świata na temat wszelkiego rodzaju nowości w świecie materiałów do druku 3D, poprzez zestawienia i opisy techniczne, na testach filamentów kończąc.

MaterialyDoDruku3D


A może zlecę to profesjonalistom?

Niskobudżetowe drukarki 3D, a więc te będące w zasięgu większości osób lub firm umożliwiają jedynie druk stosunkowo prostych modeli z plastiku (ABS, PLA i inne). Tymczasem druk 3D oferuje bez porównania szersze spektrum możliwości – niestety gwarantują to urządzenia, których koszty są bardzo wysokie, porównywalne z cenami samochodów osobowych wysokiej klasy lub… mieszkań!

Druk 3D 21

Często zamiast kupować drogą drukarkę 3D, szybciej i taniej jest zlecić wydrukowanie modelu firmie posiadającej tego typu specjalistyczne urządzenia i specjalizującej się w tego typu usługach. Firmy te nie tylko posiadają odpowiedni park maszynowy, lecz również mają stosowną wiedzę i doświadczenie, które gwarantuje wysoką jakość usługi.

Druk 3D 19

Choć sami nie zajmujemy się komercyjnym drukiem 3D, na co dzień współpracujemy z szeregiem firm świadczących tego typu usługi na wysokim poziomie. Z chęcią doradzimy Państwu kontakt z właściwą firmą w zależności od potrzeb i możliwości (przejdź do KONTAKT).

Druk 3D 20


I to koniec naszego krótkiego poradnika... Mam nadzieję, iż udało mi się odrobinę rozwiać wątpliwości i wprowadzić w ten fascynujący ale dość wymagający świat. Teraz zachęcam do czytania kolejnych artykułów, a w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – tradycyjnie o kontakt z nami.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

7 Comments

 1. Bardzo dobry tekst – odpowiadający na potrzeby rynku. 🙂 Dwie małe uwagi:

  >Aby stworzyć model za pomocą druku 3D, przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni projekt do druku wykonany za pomocą profesjonalnego programu do projektowania przestrzennego klasy CAD

  Można także korzystać programów nie-CADowskich (np. Blender), prostych narzędzi on-line, internetowych bibliotek zarówno darmowych jak i płatnych modeli a nawet gier (Minecraft). Innymi słowy prawie z każdego narzędzia które umożliwia tworzenie modeli przestrzennych. Możliwe jest także kopiowanie obiektów za pomocą skanera 3D (choć póki co jest to niezbyt dokładne i/lub czasochłonne i/lub drogie).

  Warto byłoby jeszcze wspomnieć dlaczego trzeba mieć te sprecyzowane wymagania – nie ma drukarek w pełny uniwersalnych czy też „najlepszej” technologii – każda służy do innych celów. Przykładowo druk z plastiku doskonale sprawdzi się przy tworzeniu obudów do elektroniki ale nie nada się do tworzenia modeli jubilerskich – i na odwrót.

  1. > Warto byłoby jeszcze wspomnieć dlaczego trzeba mieć te sprecyzowane wymagania

   I to jest sedno sprawy, wszystkie technologie zyja sobie razem od 30lat i zadna nie wyszla na prowadzenie o plusach i minusach kazdej technologii najlepiej tlumaczy ten film:

   http://www.youtube.com/watch?v=82WXI9IGduM

 2. Pisząc artykuł w którym doradza Pan dobór odpowiedniej technologii dla początkującego konsumenta radziłbym dwa razy sprawdzić to co Pan napisał i porównał ze stanem faktycznym. Technologia PolyJet NIE drukuje z proszku a z foto-utwardzanej żywicy akrylowej. Przyzwoity opis technologii znajduje się tutaj: http://www.przyrostowo.pl/technologie/pj#.Uu9ZwT15Oig

  1. Dzięki, już poprawione. Przyznaję, że to była głupia pomyłka…

   Przyrostowo oczywiście znam, miałem okazję nawet poznać twórców osobiście 🙂 Bardzo ubolewam nad tym, że ten serwis jest tak sporadycznie uaktualniany o nowe treści, ponieważ artykuły na nim zawarte stoją zawsze na bardzo wysokim poziomie.

   Niestety – podobnie jak koledzy z Przyrostowo, wiem jak ciężko jest prowadzić tego typu serwis internetowy, mając na co dzień zupełnie inne obowiązki.

   1. Nie ma sprawy i pomyłki się zdarzają (oby jak najrzadziej) 🙂

 3. Strasznie stary tekst, wiele rzeczy nieaktualne. Niskobudżetową dobrą drukarkę do taniego upgradu kupimy z powodzeniem za 150 euro czyli 600-650pln. Aktualizujcie te swoje artykuły. Dziś można profesjonalną drukarkę z powodzeniem kupić już za 3000pln. pzd!!!

  1. >> Strasznie stary tekst, wiele rzeczy nieaktualne

   Zgadza się, pierwsza wersja została opublikowana w 2013 r. gdy większość firm, z których drukarek 3D ludzie dziś powszechnie korzystają albo nie istniała, albo dopiero powstawała. Powyższa wersja to update z początku 2014 r.

   >> Niskobudżetową dobrą drukarkę do taniego upgradu kupimy z powodzeniem za 150 euro czyli 600-650pln.

   Za 600-650 PLN można kupić urządzenie będące substytutem urządzenia elektronicznego, nazywanego potocznie „drukarką 3D do samodzielnego montażu”. Można powiedzieć na jego temat wiele, ale nie to że jest „dobre”. Chyba że w połączeniu ze słowem „nie”.

   >> Dziś można profesjonalną drukarkę z powodzeniem kupić już za 3000pln.

   Nie, nie można. Można się oszukiwać, że tak, ale w rzeczywistości nie można tego osiągnąć za tą cenę. Każdy kto tak uważa, to ktoś, dla kogo najdroższa drukarka 3D jaką widział na własne oczy to Zortrax M200 (i to Classic, a nie Plus). Jeżeli drukarka 3D za 3000 PLN jest profesjonalna, to czym jest przy tym Stratasys Fortus, na którym produkuje się końcowe detale montowane w samolotach pasażerskich lub wagonach kolejowych?

   >> Aktualizujcie te swoje artykuły.

   Jak uznamy to za stosowne to z pewnością to uczynimy. Na chwilę obecną nie uznaliśmy tego za stosowne. Jak ktoś poszukuje aktualnych informacji, to nie czyta artykułów z 2014 r., tylko szuka aktualnych. Np. takich jak te:

   https://centrumdruku3d.pl/czym-jest-druk-3d-i-na-czym-polega/
   https://centrumdruku3d.pl/5-rzeczy-od-ktorych-zalezy-wybor-typu-drukarki-3d/
   https://centrumdruku3d.pl/1-blad-przy-zakupie-drukarki-3d-jak-najtansza-czyli-po-co-przeplacac/
   https://centrumdruku3d.pl/z-czego-wynikaja-tak-duze-rozbieznosci-w-cenach-drukarek-3d-typu-fdm-fff/.

   Dziękuję za uwagę, cieszę się że mogłem wyjaśnić wątpliwości i może pomóc.

Comments are closed.

You may also like