W jednym z wczorajszych artykułów opisywałem największą drukarkę 3D drukującą z metalu – dziś chciałbym przedstawić urządzenie zdolne drukować figury z wosku o rozmiarach rzeczywistych ludzi! Innymi słowy, jeżeli macie osobowość stricte egocentryczną, a na dodatek dysponujecie bardzo zasobnym portfelem możecie zamówić replikę swojej osoby, wykonaną w stylu słynnych figur woskowych z muzeum Madame Tussaud. Wszystko to za sprawą 3D Wax Statue Printer autorstwa chińskiej firmy Qingdao Unique Products Develop Co. Ltd, która jest w stanie drukować obiekty o maksymalnej wysokości 2 metrów. Co ciekawe, używa do tego technologii FDM…

Druk 3D postaci nie jest niczym nowym, również w technologii FDM. Niemniej jednak wydruk postaci w skali 1:1 to prawdziwy ewenement. Jest to zarazem spełnienie idée fixe różnej maści artystów, którzy kontaktują się z nami od czasu do czasu w sprawie wydruku 3D postaci w rzeczywistych rozmiarach i nie kryją rozczarowania w momencie gdy tłumaczymy im, iż jest to póki co temat wyjątkowo niszowy, bardzo trudny do realizacji, a na dodatek niezwykle drogi. 3D Wax Statue Printer może teoretycznie rozwiązać problem dostępności maszyny, niestety nie rozwiąże problemu kosztu i… czasu!

Druk 3D z wosku 02

Drukarka 3D wykorzystuje technologię FDM do warstwowego nakładania wosku w stanie półpłynnym, który twardnieje w momencie nałożenia go przez głowicę drukarki na stół roboczy. Jako, że modele powstają w technologii FDM są jednokolorowe, chociaż Qingdao zapewnia, iż posiada w ofercie całą paletę. Materiał jest stosunkowo tani – 1 kg kosztuje 24 $ (ok. 70 PLN), jednakże na jeden model rzeczywistych rozmiarów potrzeba kilkadziesiąt kg, co generuje już dość spore kosz. Czas druku 3D wynosi 90 mm / sekundę co daje 72 godziny na wydruk figury wysokiej na 50 cm. Aby wydrukować postać o rzeczywistych rozmiarach wysoką na ok. 170-180 cm, druk 3D będzie trwał… przynajmniej tydzień!

Druk 3D z wosku 03

Chociaż czas druku 3D wydaje się być szokująco długi, należy pamiętać iż tradycyjne figury woskowe powstają w czasie 3 – 6 miesięcy a ich koszt oscyluje w granicach 160 000 $. Tak więc o ile czas druku 3D może wydawać się strasznie długi dla przeciętnego człowieka, dla muzeów prezentujących figury woskowe tego typu maszyna może być prawdziwym zbawieniem. Nie tylko zredukuje znacząco czas produkcji figur, to dodatkowo obniży koszty ich produkcji. Pozwoli również na realizację tego typu usług szerszemu gronu osób.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować