W dniu dzisiejszym odbyła się długo przez nas zapowiadana konferencja „Druk 3D przyszłością przemysłu„, którą organizowaliśmy wspólnie z łódzkim Technoparkiem. Nasze wydarzenie spotkało się z olbrzymimi zainteresowaniem, gromadząc ponad 80 osób oraz liczne media w postaci gazet, radia i telewizji. W konferencji wzięli udział przedstawiciele kilku renomowanych firm – zarówno producentów drukarek 3D, jak również firm świadczących profesjonalne usługi rapid prototyping. Nie zabrakło również skanerów 3D oraz oprogramowania do inżynierii odwrotnej. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wysłuchać 9 zróżnicowanych wykładów, lecz również obejrzeć pierwsze wydrukowane wersje Misia Uszatka, jak również… przejechać się nowymi modelami BMW, które zapewniła firma BMW Arena. Nie obyło się też bez jednej niespodzianki – w dziale ekspozycyjnym, gdzie prezentowane były urządzenia wybranych producentów mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy długo zapowiadanego… Up! BOX!

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00 od mojego wykładu poświęconego perspektywom rozwoju branży przemysłowej w kontekście technologii druku 3D. W trakcie jej trwania starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy dla firm produkcyjnych i przemysłowych nadszedł już właściwy moment na inwestowanie w drukarki 3D oraz urządzenia peryferyjne? Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać ewentualne wątpliwości w tym temacie…? Kolejnymi wykładowcami byli dr. hab. inż. Damian Gąsiorek, pełniący również obowiązki szefa produkcji w firmie 3DGence oraz Arkadiusz Śpiewak – prezes 3D Printers, firmy odpowiedzialnej za produkcję drukarki 3D HBot oraz elektroniki sterującej do tych urządzeń Sunbeam 2.0.

Kolejnym mówcą był Maciej Patrzałek – prezes firmy Solveere, który opowiadał o technologii 3SP wykorzystywanej przez drukarki 3D firmy EnvisionTEC, drukującej za pomocą żywic światłoutwardzalnych.

Jpeg

O godzinie 12:00 miała miejsce konferencja prasowa, gdzie przedstawiciele zgromadzonych firm odpowiadali na liczne pytania związane z technologią druku 3D oraz jej zastosowaniu w produkcji przemysłowej przedstawicielom obecnych mediów. Równocześnie, uczestnicy konferencji mieli szansę obejrzeć drukarki 3D i skanery 3D w akcji, jak również zadać pytania dotyczące ich działania przedstawicielom firm.

Po konferencji prasowej i prezentacjach urządzeń wróciliśmy do sali wykładowej, gdzie Jakub Trzyna i Marcin Wilkiewicz z firmy Datacomp prezentowali oprogramowanie 3D Systems z serii Geomagic w kontekście inżynierii odwrotnej. Następnie miejsce na scenie zajął Marcin Lewandowski z firmy SMARTTECH, który zaprezentował metodologię stosowania najnowszych skanerów 3D firmy, skanujących z wykorzystaniem światła zielonego. Obydwa wykłady były okraszane licznymi przykładami zastosowania opisywanych aplikacji i urządzeń w konkretnych projektach.

Tą część konferencji zakończył przedstawiciel firmy PIAP, który w bardzo obrazowy i wyczerpujący sposób opisał specyfikę profesjonalnego wykorzystania technologii druku 3D w zastosowaniu przemysłowym, zwracając uwagę na liczne niuanse i aspekty, które są zwykle przemilczane przez producentów niskobudżetowych drukarek 3D. Był to równocześnie jeden z najciekawszych wykładów na naszej konferencji.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się ostatnia – nieco akademicka część konferencji. Na scenie pojawili się kolejno dr n. tech. Marcin Elgalal z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych Technoparku w Łodzi oraz dr inż. Piotr Zgórniak z Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej. W moim odczuciu warto było poczekać na obydwie prezentacje. Dr Elgalal w fascynujący sposób opowiadał na temat drukowania implantów używanych w operacjach chirurgicznych – przede wszystkim związanych z rekonstrukcją oczodołów, jak również licznych innych projektach. Nie zabrakło naturalnie opisu ostatniego z nich, czyli stworzenia i wyfrezowania implantu nosa dla psa Parysa, który opisywaliśmy w zeszłym tygodniu na łamach naszego portalu.

fot. Sebastian Glapiński – Platin Studio

Pan dr Zgórniak zaprezentował z kolei opis szeregu projektów badawczych, jakie prowadzi jego instytut w kontekście technologii druku 3D. Chociaż przeważały dość skomplikowane i specjalistyczne projekty, nie zabrakło kilku wielce nietypowych. Mnie osobiście najbardziej spodobały się dwa z nich – odtwarzanie metodą inżynierii odwrotnej i drukarki 3D ZCorp (obecnie 3D Systems) bardzo rzadkich… jaj bociana czarnego oraz prowadzenie prac badawczych i pomiarowych… biustonoszy dla jednego z ich producentów z województwa łódzkiego.

fot. Sebastian Glapiński – Platin Studio

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także jazdy próbne modelami BMW, jakie zorganizował dealer tej marki – BMW Arena. Miało to pewny wpływ na frekwencję uczestników konferencji w jej drugiej części, ale w końcu… BMW to BMW 🙂

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i mamy nadzieję, iż nasza konferencja spełniła pokładane w niej oczekiwania oraz przyniosła odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Równocześnie chcielibyśmy serdecznie podziękować Edycie Bąk i Joannie Jagas oraz pozostałym osobom z łódzkiego Technoparku, które bardzo pomogły nam w organizacji całego przedsięwzięcia, jak również zapewniły odpowiednią oprawę medialną. Liczymy na to, że podobne wydarzenie, uda nam się jeszcze w tym roku powtórzyć.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Dzięki za naprawdę fajną konfefecję! 🙂 Warto było jechać z Lublina 🙂

    1. Serdecznie Dziękujemy 😉 Mamy nadzieję, że wszyscy byli równie zadowoleni!
      A ja miałam mega stresa, ale było warto

Comments are closed.

You may also like