Brytyjski producent proszków metalowych LPW Technology współpracuje z największym przedsiębiorstwem górniczym zajmującym się wydobyciem tantalu i niobu – Global Advanced Metals Pty Ltd (GAM), w celu opracowania wysoce efektywnego sferoidalnego proszku tantalowego do druku 3D z metalu.

Tantal jest metalem odpornym na korozję i działanie mocnych kwasów nieorganicznych. Należy do grupy metali ogniotrwałych. Jego temperatura topnienia wynosi ponad 3000 ºC. Ze względu na te właściwości stosuje się go m.in. do produkcji wyposażenia laboratoryjnego, w przemyśle zbrojeniowym i kosmicznym, a także do wytwarzania kondensatorów elektrolitycznych występujących w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. Poza tym jest to materiał biokompatybilny i wspomagający proces osteointegracji, przez co może być też wykorzystywany do produkcji implantów.

Metale ogniotrwałe nie są jak na razie zbyt powszechnym materiałem do druku 3D. W związku z tym LPW Technology i GAM, widząc niszę na rynku surowców wykorzystywanych w technologiach addytywnych, zamierzają w większym stopniu zbadać potencjalne korzyści i zastosowania dla proszku tantalowego. Muszą także sprawdzić jakie właściwości powinien mieć taki proszek, aby wydrukowany z niego w 3D element spełniał określone wymagania.

W druku 3D z metalu kluczową rolę odgrywają właśnie właściwości proszku, z którego tworzony jest element. Zrozumienie czynników wpływających na cechy wydruku może dać firmom ogromną przewagę na rynku proszków metali przeznaczonych do druku 3D.

Jeśli mowa o implantologii, tantal zapewnia odpowiednie właściwości mechaniczne, dzięki czemu redukuje ryzyko osłabienia kości, ponadto wspomaga proces osteointegracji oraz cechuje się wyższą biokompatybilnością w porównaniu do istniejących implantów z metali i ich stopów.

Źródło: www.3ders.org

Magdalena Jaśkiewicz
Przyszła inżynier inżynierii biomedycznej, zafascynowana drukarkami 3D i programowaniem. Czynnie uprawiająca bieg na orientację.,./;'[]\

    Comments are closed.

    You may also like